Poszukiwanie odpowiedniego budynku

Na etapie planowania otwarcia własnej działalności gastronomicznej ważne jest znalezienie odpowiedniego budynku, który będzie spełniał określone przez prawo wymogi. Może też zdarzyć się, że właściciel podejmie decyzję o budowie zupełnie nowego obiektu, zgodnego z jego zamysłem pod względem projektu, ale również – z przepisami prawa budowlanego. W przypadku najmu trzeba sprawdzić, czy wybrany budynek na pewno w całości oddany jest do użytkowania. Ponadto powinien on być przeznaczony do prowadzenia działalności usługowej. W sytuacji, gdy planowany lokal ma powstać w budynku mieszkalnym – np. na parterze bloku mieszkalnego, trzeba postarać się o zgodę zarządcy. Sprzedaż alkoholu również nie będzie dozwolona w dowolnie wybranym miejscu – osoby planujące umieścić taką ofertę w menu powinny więc sprawdzić, czy w pobliżu wybranego przez nich lokalu nie znajduje się szkoła czy kościół. Jeśli lokal ma zaniżoną wysokość, czy też na stanowisku pracy nie ma oświetlenia naturalnego, konieczne będzie wystąpienie do Sanepidu o zgodę na odstępstwo. Najwięcej trudności może sprawić kwestia wentylacji pomieszczeń, stąd podczas poszukiwania lokalu warto zwrócić baczniejszą uwagę na jej stan.

Przed rozpoczęciem budowy

Jeśli właściciel podejmie decyzję o wynajmie lokalu albo budowie zupełnie nowego obiektu, konieczne będzie przygotowanie projektu. Dokument ten powinien zawierać projekt budowlany, technologiczny, elektryczny, wentylacji oraz wodno-kanalizacyjny. W przypadku zupełnie nowego budynku trzeba też dołączyć plan lokalizacji. Oczywiście warunkiem rozpoczęcia budowy jest otrzymanie pozwolenia – należy je uzyskać również w sytuacji zmiany sposobu użytkowania już istniejącego budynku (np. przy adaptacji pomieszczeń, w których dawniej mieścił się sklep), a także jego przebudowy. Oprócz projektu do Urzędu Gminy bądź starostwa należy dostarczyć opinię i uzgodnienie projektu wydane przez PIP, Sanepid oraz Straż Pożarną. Dopiero po dopełnieniu tych formalności i uzyskaniu zgody, można przystąpić do prac remontowo-budowalnych.

Odbiór budynku

Po zakończeniu remontu mającego na celu adaptację pomieszczeń na potrzeby lokalu gastronomicznego albo budowy nowego obiektu należy zwrócić się do Straży Pożarnej, Państwowego Inspektoratu Pracy, a następnie do Nadzoru Budowlanego Gminy/Dzielnicy oraz Sanepidu. Podczas kontroli Straży Pożarnej należy przedstawić m.in. plan budynku z uwzględnieniem powierzchni i liczby kondygnacji, a także stref pożarowych i oświetlenia awaryjnego. Niektóre firmy zajmujące się dystrybucją opraw kierunkowych i ewakuacyjnych, jak np. Awex, mają w swojej ofercie duży wybór systemów centralnych, co daje możliwość montażu najbardziej optymalnego rozwiązania. Po dokonaniu odbioru przez wszystkie wymienione wyżej służby, zostaje wydane pozwolenie na użytkowanie lokalu, na podstawie którego Sanepid stwierdza spełnienie wymagań sanitarnych koniecznych do zapewnienia higieny przy prowadzeniu działalności gastronomicznej.