Jak informują związkowcy firmy Newag, gliwicki zakład może zostać zlikwidowany, a jego produkcja przeniesiona do Nowego Sącza. Obawiają się oni zwolnienia 350 osób. Władze spółki uspokajają, że żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.
Fot. Newag
W gliwickim Centrum Kompetencji Pojazdów Szynowych (CKPS) produkowane są lokomotywy Dragon i Griffin.
"Wiemy, że zmiany na rynku napraw lokomotyw mogą budzić niepokój pracowników, ale zapewniamy, że zarząd nie podjął jeszcze żadnych decyzji związanych z zakładem w Gliwicach, poza decyzją o przystąpieniu do opracowania możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji rynkowej oraz opracowaniu analizy na temat możliwości dostosowania struktury firmy do nowej rzeczywistości rynkowej" - poinformował PAP rzecznik grupy Newag Łukasz Mikołajczyk.
Cztery możliwe scenariusze - związkowcy zaniepokojeni
O czterech możliwych scenariuszach gliwickiego zakładu Newagu poinformowali śląsko-dąbrowską Solidarność związkowcy firmy. Pierwszy wariant zakłada likwidację zakładu i przeniesienie produkcji do Nowego Sącza, drugi - jego działanie w dotychczasowej formule. Trzecia opcja to sprzedaż lub wydzierżawienie zakładu zewnętrznemu inwestorowi, zaś czwarta – przeniesienie napraw lokomotyw spalinowych z Nowego Sącza do Gliwic.
Pomimo że władze spółki Newag zapewniają, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, związkowcy są przekonani, że najbardziej prawdopodobna jest likwidacja CKPS.
"Z naszych informacji wynika, że produkcja nowych lokomotyw w gliwickim zakładzie zostanie zakończona i przeniesiona do Nowego Sącza. Maszyny mają być wywiezione, a w Gliwicach zostanie wyłącznie dział konstrukcyjny" - powiedział Grzegorz Stański, przewodniczący NSZZ Pracowników Newag SA Centrum Kompetencji Pojazdów Szynowych.
Coraz mniej zamówień na naprawę lokomotyw
Jak podkreślił rzecznik Newagu Łukasz Mikołajczyk, z analiz perspektyw rynku kolejowego i kierunków jego rozwoju wynika, że w najbliższych latach spółka powinna koncentrować się głównie na produkcji nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, rozwijaniu produkcji pojazdów metra oraz tramwajów. Jeśli wciąż będzie zapotrzebowanie na usługi napraw czy produkcję lokomotyw elektrycznych, nie planuje się zaprzestania tego typu działań.
"Ważnym czynnikiem rynkowym, ograniczającym zapotrzebowanie na usługi napraw lokomotyw, zarówno elektrycznych, jak i spalinowych, było rozpoczęcie wykonywania tychże napraw przez spółkę zależną od PKP Cargo SA, czyli przez spółkę zależną głównego zleceniodawcy na tymże rynku. Skutkiem tego znacząco zmniejszyła się ilość zamówień na naprawy także dla naszej spółki. Według naszej oceny, sytuacja ta nie ulegnie zmianie przez najbliższe lata" - tłumaczy PAP rzecznik Newagu.
Zdaniem związkowców gliwicki zakład może pozyskać nowe zamówienia i tym samym utrzymać swoją pozycję na rynku.
"Zapewniamy, iż bacznie śledzimy ogłoszenia o przetargach na naprawy oraz produkcję lokomotyw, w których zamierzamy brać aktywny udział. Wedle naszej wiedzy, PKP Intercity w ciągu najbliższych dwóch lat zamierza zlecić naprawy czterdziestu siedmiu lokomotyw EP09 oraz czterdziestu trzech lokomotyw EU07 i EP07. Zamówienia te pozytywnie wpłynęłyby na sytuację naszej firmy, dlatego też podejmiemy wszelkie środki, aby je uzyskać" - zapewnił rzecznik Newagu.
O CKPS w Gliwicach
Gliwickie Centrum Kompetencji Pojazdów Szynowych (wcześniej działające jako Zakłady Naprawcze Lokomotyw Elektrycznych) ma ponad 110-letnią historię. Newag jest właścicielem zakładu od 2008 r. CKPS zajmuje się produkcją lokomotyw elektrycznych oraz remontem taboru wykorzystywanego przez przewoźników kolejowych. Obecnie produkowane są w nim dwie lokomotywy elektryczne: przeznaczony do prowadzenia ciężkich składów towarowych Dragon oraz wykorzystywany w transporcie towarowym i pasażerskim Griffin.
Newag to spółka zatrudniająca prawie 1,8 tys. osób. Posiada zakłady produkcyjne w Gliwicach i Nowym Sączu. To jedna z najstarszych firm kolejowych w Polsce. Zajmuje się modernizacją i produkcją taboru kolejowego, produkcją tramwajów i pojazdów metra.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.