Obwodnica powstanie na terenie gminy Rzepin (powiat słubicki, woj. lubuskie) i niemal w całości będzie przebiegać przez teren niezabudowany.

Inwestycja ułatwi podróżującym komunikację z autostradą A2, skróci czas dojazdu np. do stolicy i jest naturalną kontynuacją rozwijania sieci dróg powiązanych z autostradami – mówi Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Sp. z o. o.

Obwodnica Rzepina - zakres prac

Nowa trasa obwodowa Rzepina liczyć będzie 2,4 km długości.

„Będzie to droga o parametrach trasy G, jednojezdniowa dwupasmowa o szerokości jezdni 7 m i 2-metrowych poboczach. Jej początkiem będzie rondo na przecięciu z drogą powiatową 1245F i będzie kończyła się istniejącym, ale rozbudowanym o nowy wjazd rondem w ciągu DW134 i DW139 (ul. Mickiewicza i ul. Okrężna). W jej ciągu powstanie 8 zjazdów asfaltowych na wewnętrzne drogi leśne, które także zostaną poprawione i dostosowane do powiązanej z nimi jezdni obwodnicy. Wykonawca zbuduje też cztery betonowe przepusty pod jezdnią obwodnicy i projektowanego ronda oraz przepusty pod zjazdami na drogi leśne. Na całej długości nowej drogi wybudowane zostaną rowy w tym m.in. trawiaste opóźniające zimą spływ wód opadowych i roztopowych. Budowa drogi będzie wiązała się też z przebudową drogi powiatowej nr 1254F, która zyska nową nawierzchnię i rozbudowany układ oświetlenia” - podano w komunikacie.

Planuje się też wybudowanie przejścia dla małych zwierząt, jak również wymianę i budowę kanalizacji deszczowej, osadników-separatorów, rowów i innych urządzeń koniecznych do właściwego gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi. Zakres prac obejmuje również likwidację kolizji z infrastrukturą podziemną.
Inwestycja uzyskała wsparcie z funduszy unijnych.

Grupa STRABAG działa w Polsce od 1987 r. Przy zatrudnieniu około 5 tys. pracowników roczne obroty Grupy wynoszą ponad 900 mln EUR.