8 sierpnia br. prezydent podpisał nowelizację ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw. Celem zmian jest uproszczenie oraz przyspieszenie prac związanych z przygotowaniem oraz realizacją kolejowych inwestycji infrastrukturalnych. Zmiany pozwolą na pełną realizację Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz zwiększą efektywność inwestycji wymienionych przez Komisję Europejską w zaleceniach na temat realizacji programu „Europa 2020”.

Najważniejsze zmiany w ustawie o transporcie kolejowym

Ustawa przewiduje m.in., że w przypadku zbycia własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości objętej wnioskiem o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej nabywca i zbywca będą musieli zgłosić właściwemu wojewodzie dane nowego właściciela lub użytkownika wieczystego w ciągu 7 dni.

Dodatkowo, z dniem doręczenia zawiadomienia o wszczęciu postępowania o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej (do czasu ostatecznego zakończenia postępowania w sprawie wydania takiej decyzji) nie będą mogły być wydawane decyzje o pozwoleniu na budowę dla innych inwestycji. Ponadto toczące się postępowania w tych sprawach będą podlegały zawieszeniu do czasu ostatecznego zakończenia postępowania w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej.

Ustawa wprowadza także możliwość zrzeczenia się prawa do odszkodowania za nieruchomości będące własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego przez te podmioty, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub gospodarczy

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.