Krajowy Program Kolejowy trafił do konsultacji. W dokumencie przedstawione zostały najważniejsze informacje na temat kluczowych dla Pomorza inwestycji kolejowych.

Zadania przewidziane w Krajowym Programie Kolejowym

W programie przeznaczono 6 mld zł na realizację 12 projektów kolejowych w regionie. Wśród nich znalazły się takie zadania, jak: poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni, poprawa infrastruktury kolejowego dostępu do portu Gdańsk, prace na trasie Bydgoszcz–Trójmiasto, Gdynia Chylonia–Słupsk. Dodatkowo program przewiduje rewitalizację linii kolejowych na odcinkach: granica województwa–Słupsk–Ustka, granica województwa–Malbork oraz Lębork–Łeba.

Efekty inwestycji

Inwestycje w rejonie dwóch portów w Gdyni i Gdańsku oraz prace na alternatywnym ciągu transportowym Bydgoszcz–Trójmiasto przyczynią się do poprawy warunków obsługi przewozów intermodalnych, gdyż zwiększą znacząco bezpieczeństwo prowadzenia ruchu w Korytarzu Morze Bałtyckie–Morze Adriatyckie. Poprawią też punktualność pociągów i płynność prowadzenia ruchu.

Efektywniejsze połączenie z siecią kolejową korytarza w głębi Polski oraz Europą jest kluczowe zarówno dla dalszego rozwoju samego portu, jak i poprawy konkurencyjności transportu kolejowego – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.