Zakończyło się nasuwanie mostu, który powstaje w ciągu obwodnicy Leśnicy. Długość przeprawy to 327 m. To obiekt, który jest największym wyzwaniem dla wykonawcy zadania.
Tak powstaje niezwykły most nasuwany Fot. SKANSKA
Zakończył się, trwający 5 miesięcy, proces nasuwania konstrukcji mostu, który powstaje w ciągu obwodnicy Leśnicy. Za realizację zadania odpowiedzialna jest firma Skanska. Most ma siedem przęseł, 327 m długości, ponad 16 m szerokości, jezdnię o szerokości 7 m i dwa pasy ruchu.
Jest najpoważniejszym obiektem inżynieryjnym realizowanym w ramach budowy trasy. Został wykonany nad istniejącym mostem Ratyńskim. Dzięki technologii nasuwania inwestycja mogła być prowadzona bez konieczności wyłączenia z ruchu istniejącej przeprawy.
Proces nasuwania
W ramach przedsięwzięcia nasuniętych zostało 15 segmentów. Do budowy mostu zużyliśmy 7000 m³ betonu. Gdyby załadować go do wagonów towarowych do transportu węgla to na torach kolejowych zobaczylibyśmy 1,5-kilometrową kolejkę z ponad 116 wagonami. Użyliśmy 900 ton stali zbrojeniowej, co w przeliczeniu równa się wadze 600 samochodom osobowym – mówi Marcin Sęk, kierownik robót mostowych, Skanska.
Urządzenie, które zostało wykorzystanie podczas nasuwania podłużnego, składa się z systemu trakcyjnego oraz pompy hydraulicznej. Ma 2200 ton siły podnoszącej i 900 ton siły przesuwającej.
Kolejne etapy budowy mostu
Po zakończeniu procesu nasuwania, wykonawca rozpocznie prace wykończeniowe. Przeprawa zostanie wyposażona w kapy chodnikowe, płyty przejściowe, dylatacje, odwodnienie, bariery ochronne, balustrady oraz nawierzchnię drogową.
Zobacz galerię >>>
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.