Jak wybrać odpowiedni grzejnik?

Wybór grzejnika w pierwszej kolejności powinien być podyktowany jego parametrami technicznymi. Największą popularnością cieszą się obecnie stalowe grzejniki płytowe. Charakteryzują się stosunkowo niewielkimi rozmiarami przy zachowaniu dużej mocy, mają też estetyczny wygląd. Wierzchnia płyta może być gładka lub profilowana. Ich jedyną wadą jest podatność stali na korozję. Grzejniki stalowe wypierają dominujące w starych domach kaloryfery żeliwne o budowie żeberkowej - są od nich znacznie lżejsze i lepiej współpracują z automatycznymi systemami regulacji temperatury. Przewagą żeliwa jest natomiast odporność na korozję.
Grzejniki żeliwne są jednak bardzo ciężkie, duże i masywne. Trudno wkomponować je w aranżację wnętrza. Co więcej, ich członowa budowa oraz chropowata powierzchnia sprzyjają gromadzeniu się kurzu i utrudniają czyszczenie. Na rynku dostępne są także grzejniki aluminiowe o budowie członowej. Są lekkie, estetyczne i dobrze współpracują z nowoczesnymi systemami regulacji temperatury. Wybierając grzejniki do domu, należy kierować się rodzajem instalacji centralnego ogrzewania, mocą grzejników, ich pojemnością wodną oraz wielkością. Nie bez znaczenia będzie jednak także wygląd.

Nowoczesne grzejniki o ciekawej formie

Do wyboru mamy tradycyjne grzejniki członowe, drabinkowe i płytowe, a także nietuzinkowe formy dekoracyjne. Mogą one stanowić nie tylko praktyczny element wyposażenia pomieszczenia, ale także jego ozdobę. Dekoracyjne grzejniki mogą mieć bardzo różne formy, od najprostszych geometrycznych, po najbardziej wymyślne, inspirowane naturą czy sztuką. Odpowiednio wyeksponowane z powodzeniem zastąpią obraz, rzeźbę czy fotografię.

Sposoby na wkomponowanie urządzenia

Wiele osób zastanawia się, jak ukryć ogrzewanie w mieszkaniu czy – wręcz przeciwnie - jak je wyeksponować. Otóż grzejniki we wnętrzu zamontować możemy na kilka sposobów. Po pierwsze, możemy umieścić je w miejscu standardowym, to jest pod oknem. Pod względem estetyki stanowić będą neutralny element wyposażenia.

Po drugie, możemy wyeksponować je, wieszając w miejscu bardziej widocznym, na wysokości oczu, na pustej ścianie czy bądź na filarze. Do tego celu warto wybrać designerski grzejnik pasujący stylistycznie do wnętrza. Po trzecie, możemy także ukryć grzejniki, tak aby ich obecność nie była widoczna na pierwszy rzut oka.


Jak zamaskować grzejnik?

Dobrym sposobem na ukrycie grzejnika jest obudowanie go specjalnie do tego celu przeznaczonymi osłonami dekoracyjnymi. Obudowy takie wykonywane są zazwyczaj z płyt MDF. Mogą mieć różne kształty i kolory. Na rynku dostępne są na przykład maskownice imitujące komodę - dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy nie tylko wysoce estetyczny wygląd, ale także dodatkową przestrzeń użytkową, na której możemy ustawić wazon z kwiatami, ramki ze zdjęciami czy lampkę stołową.
Nowoczesne grzejniki to nie tylko urządzenia praktyczne, ale także przedmioty bardzo estetyczne. Co więcej, jeśli zdecydujemy się na grzejniki designerskie, mogą stanowić wręcz ozdobę wnętrza.