18 listopada br. otwarte zostały oferty złożone w przetargu na zaprojektowanie i budowę Trasy Łagiewnickiej w Krakowie. Zgodnie z informacjami krakowskiego ratusza najkorzystniejszą ofertę pod względem ceny (802 mln zł) i wydłużonej gwarancji o 48 miesięcy złożyło konsorcjum firm Budimex SA i Ferrovial Agroman SA.

Teraz zamawiający ma 90 dni na ocenę ofert i podpisanie umowy ze zwycięzcą przetargu. Zadanie będzie podzielone na kilka etapów. Najpierw wykonawca będzie musiał przygotować projekt i uzyskać decyzje administracyjne. Następnie zostanie zrealizowana linia tramwajowa od os. Kurdwanów do ul. Zakopiańskiej – informuje Jerzy Marcinko, prezes spółki Trasa Łagiewnicka. Ta część inwestycji będzie współfinansowana ze środków unijnych, a wniosek o dotację ma być złożony do końca br. Zakończenie realizacji zadania zaplanowane zostało natomiast na 31 grudnia 2020 r.

Trasa Łagiewnicka – szczegóły projektu

Na skutek aktualizacji programu funkcjonalno–użytkowego przyjęto, że główny ciąg trasy będzie miał dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Natomiast na odcinkach między węzłami, tam gdzie planowane jest poprowadzenie komunikacji autobusowej, wprowadzony będzie dodatkowy pas, przeznaczony wyłącznie dla transportu zbiorowego. Nie przewiduje się poprowadzenia ruchu autobusowego od ul. Grota-Roweckiego do ul. Kobierzyńskiej, w tunelach pod ul. Turowicza i ul. Herberta i pod ul. Zakopiańską. Tam jezdnie będą miały pod dwa pasy. Realizacja projektu będzie efektem współpracy pomiędzy spółką Trasa Łagiewnicka a Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) EBI i banków komercyjnych – czytamy w komunikacie UM Krakowa.

Czytaj także: Kraków: kolejny krok w sprawie realizacji Trasy Łagiewnickiej