Tak jak nie ma jednej recepty na życie, tak nie ma jednego lakieru do parkietu, który zabezpieczy drewniane elementy. Innego lakieru użyjemy więc do drzew liściastych, iglastych, a tym bardziej do gatunków egzotycznych. To ważne, gdyż w innym przypadku na darmo wydamy pieniądze, a nie zobaczymy żadnego efektu lub - co gorsza - zobaczymy efekt, ale na pewno nie taki, jakiego oczekiwaliśmy.

Rodzaje lakierów do podłóg drewnianych

Do drzew liściastych stosujemy lakiery elastyczne. Najlepsze są poliuretanowe, ale i uretanowe oraz uretanowo-alkidowe. Trzeba jednak pamiętać o ważnym wyjątku - do dębowego parkietu nie używajmy poliuretanów, gdyż przyciemniają drewno. Do podłóg z drewna iglastego lepsze są lakiery alkidowe i uretanowe. Co jednak ważne, przed nałożeniem lakieru musimy usunąć żywicę, najlepiej przemyć ją acetonem (lub benzyną). Dopełnieniem tego procesu jest użycie podkładu dostosowanego do lakieru, którym wypełniamy miejsce, w jakim wcześniej były torebki żywiczne. Do drewna egzotycznego stosuje się specjalne lakiery - do trudnych gatunków. Nie można ich jednak stosować bezpośrednio na takie drewno, gdyż w pierwszej kolejności trzeba położyć specjalny podkład odcinający.

fot. www.parkiet.pl

Lakierowanie parkietu w kolorze

W sprzedaży są też lakiery barwiące. Można je, jak farby, dobierać według karty kolorów. W takim przypadku malowanie parkietu nie powinno się odbywać z użyciem pędzla czy wałka (nie zapewniają one bowiem równomiernego koloru) lecz z zastosowaniem specjalnego aplikatora. Na szczęście niektóre wersje lakieru wyposażone są w takie aplikatory. To najczęściej gąbka zakończona specjalnymi włoskami, jaka umożliwia nanoszenie większej ilości lakieru do podłogi niż pędzel, ale przede wszystkim zapewnia bardziej jednolity kolor wykończonej powierzchni drewna, który jest doskonale rozprowadzony na dużej powierzchni. Jest jeszcze inny sposób na zmianę koloru podłogi. W tym celu najpierw nakładamy bejcę, następnie lakier podkładowy, a na sam koniec lakier nawierzchniowy.

Cyklinowanie i renowacja parkietu

W przypadku renowacji parkietu po cyklinowaniu podłogi najlepiej użyć tego samego lakieru, którym podłoga była wcześniej zabezpieczona. Najczęściej jednak nie pamiętamy, jaki to lakier, ale nic straconego, bo jest prosty sposób, żeby to sprawdzić. Wykonajmy próbę którymś z lakierów wodnych. Można je stosować na lakiery rozpuszczalnikowe, nigdy odwrotnie. Jak wykonać taką próbę? Najpierw wystarczy zmatowić papierem ściernym jakiś fragment drewna (najlepiej w niewidocznym miejscu, np za szafą), później zaś polakierować go wybranym preparatem. Gdy lakier już wyschnie, należy zarysować powierzchnię, by sprawdzić, czy się nie łuszczy. Jeśli efekt spełnia nasze oczekiwania, można przystąpić do lakierowania parkietu!
Wybranie odpowiedniego lakieru może nastręczać problemów, zwłaszcza gdy na rynku dostępnych jest tak wiele lakierów do podłóg drewnianych. Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał najważniejsze wątpliwości. Jeśli nie do końca, to zapraszamy na nasze forum internetowe, gdzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o drewnianych podłogach.