Ruszają prace związane z budową niemal 20-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S2 – od węzła "Puławska" do węzła "Lubelska".
Fot. Shutterstock
Budowa odcinka, którego długość wynosi 18,6 km, została podzielona na trzy etapy. Prace rozpocznie firma Astaldi, przygotowując odcinek od węzła "Puławska" do węzła "Przyczółkowa" (około 4,6 km). Następnie firma Gulermak wybuduje odcinek od węzła "Przyczółkowa" do węzła "Wał Miedzeszyński" – jest to trasa o długości 6,5 km. Warbud wykona ostatni etap inwestycji: odcinek o długości 7,5 km, od węzła "Wał Międzeszyński" do węzła „Lubelska”.
Jak podaje rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA, Małgorzata Tarnowska, wartość całej inwestycji sięgnie około 4,6 mld zł.
Początkowe prace obejmą likwidację ronda oraz próbę przełożenia ruchu na nowo wybudowaną jezdnię, co pozwoli na swobodne wykorzystanie terenu na prace związane z przygotowaniem tunelu metra.
Rzecznik prasowy Astaldi poinformował, że na czas budowy przygotowana zostanie nowa organizacja ruchu na skrzyżowaniu ulic Płaskowickiej i Komisji Edukacji Narodowej. Zdajemy sobie sprawę, że te utrudnienia będą (...). Miejmy nadzieję, że jako mieszkańcy Ursynowa przeżyjemy i będziemy się cieszyć z finalnego efektu prac – pociesza burmistrz Ursynowa, Robert Kempa.
W ramach inwestycji zaplanowano nową, dwujezdniową drogę ekspresowa (18,5 km), tunel pod Ursynowem, most nad Wisłą, estakadę nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym oraz węzły, m.in. "Ursynów Zachodni", "Ursynów Wschodni" czy "Przyczółkowa". W planach jest też instalacja urządzeń ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Tunel drogowy pod Ursynowem będzie miał około 2,3 km długości. Jego trasę wyznaczono m.in. pod I linią metra. Dwie jezdnie poprowadzą po trzy pasy ruchu każdy. Z jednej strony droga będzie schodzić pod ziemię między ul. Indiry Gandhi a ul. Pileckiego, a z drugiej na skarpie, za ul. Nowoursynowską.
GDDKiA zaznacza, iż budowa obwodnicy przyniesie wiele korzyści: przyczyni się do sprawniejszego transportu, ponieważ zostanie tam przekierowana część ruchu z istniejących już dróg krajowych i wojewódzkich, mieszkańcy Warszawy będą mogli liczyć na usprawnienia w codziennej komunikacji samochodowej oraz na ograniczenie ruchu tranzytowego w stolicy.
Projekt realizowany jest w systemie "projektuj i buduj". Planowany termin zakończenia realizacji inwestycji to III kwartał 2020 r.
Zobacz obwodnicę Warszawy na mapie
Zobacz też: Warszawa - tramwajowe połączenie z metrem przedłużone
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.