Znajdująca się na terenie Rumunii linia kolejowa Frontieră-Curtici-Simeria to część IV Paneuropejskiego Korytarza Transportowego, prowadzącego z Niemiec (Norymberga/Drezno) do Turcji (Stambuł). Jej renowację zlecił krajowy przewoźnik kolejowy, National Railway Company. Kontrakty obejmują utworzenie nowego korytarza kolejowego, stabilizację 80 km istniejących torów, renowację 11 stacji, systemu telekomunikacyjnego i sygnalizacyjnego, a także budowę 30 mostów i tunelu. Realizacja projektu ma się rozpocząć jeszcze w pierwszej połowie tego roku i trwać trzy lata. Inwestycja finansowana jest w 75% ze środków unijnych, a w 25% przez władze rumuńskie.

Grupa Astaldi jest obecna na rumuńskim rynku od ponad 20 lat – zbudowała tam już m.in. ponad 100 km linii kolejowych naziemnych i podziemnych, 250 km dróg i autostrad, 2 międzynarodowe lotniska i stadion narodowy. Aktualnie pracuje m.in. nad ukończeniem 5 linii metra w Bukareszcie. 

Astaldi jest też dobrze znanym wykonawcą na polskim rynku. Firma budowała m.in. centralny odcinek II linii metra, a aktualnie prowadzi prace nad rozbudową jej kolejnego, północno-wschodniego, odcinka o długości ponad 3 km. Ponadto, jako wykonawca Południowej Obwodnicy Warszawy, zajmuje się m.in. budową 2,3-kilometrowego tunelu na warszawskim Ursynowie. Na południu kraju prowadzi prace przy budowie ponad 2-kilometrowego tunelu w ciągu tzw. Zakopianki, czyli drogi S7. to wyjątkowa inwestycja, ponieważ po raz pierwszy w Polsce zostanie użyta metoda ADECO RS. Co więcej, tunel w ciagu Zakopianki będzie najdłuższym drogowym pozamiejskim tunelem w Polsce.

Jaką metodę wybrano do budowy tunelu na Zakopiance? W Polsce jeszcze jej nie stosowano