Nie ustają dyskusje na temat budowy Centralnego Portu Lotniczego (CPL). Nic nie wskazuje na to, by inwestycję można było wstrzymać, mimo obaw ekspertów.
Lotnisko Chopina. Fot. Shutterstock
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz resort rozwoju uzgodniły projekt uchwały w sprawie budowy CPL. Powołano również pełnomocnika rządowego ds. CPL.
Centralny Port Lotniczy będzie realizowany. W tej chwili ma charakter priorytetowy - powiedziała TVP Info premier Beata Szydło. I dodała: Jadę do Chin w maju i tam będą również rozmowy gospodarcze. Będziemy podpisywać umowy.
26 kwietnia br. dyrektor generalny Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), Yee Ean Pang, zdradził dziennikarzom, że AIIB mógłby współfinansować budowę polskiego portu lotniczego.
Czy budowa centralnego lotniska jest potrzebna?
To, co mogłoby przekonać o konieczności takiej budowy to fakt, że największe w kraju Lotnisko Chopina, jest bliskie wyczerpania swojej przepustowości. Można zaplanować jednak inne, ekonomicznie korzystniejsze rozwiązania. W Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju jest właśnie zapis o potrzebie analiz, czy budować nowy port, czy wykorzystać istniejącą infrastrukturę w okolicach Warszawy. Chętnie przeczytałbym zatem argumenty, który przesądziły o odrzuceniu pomysłu wspólnego zarządzania Okęciem i Modlinem - stwierdził w niedawnej rozmowie z naszym portalem Adrian Figurski, wiceprezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR sp. z o.o.,
Polski ruch lotniczy zwiększa swoje natężenie - w ubiegłym roku w polskich portach lotniczych pojawiło się blisko 34 mln pasażerów, o 12% więcej niż w 2015 r. W ciągu kolejnych kilkunastu lat (do 2030 r.) możemy przekroczyć poziom 60 mln pasażerów.
Przeczytaj także: Centralny Port Lotniczy to nietrafiony pomysł
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.