W zawodach Muska biorą udział prototypy pojazdów, które w specjalnej tubie - o obniżonym ciśnieniu, co pozwoli w znaczący sposób obniżyć zużycie energii, mają pokonywać duże odległości w błyskawicznym tempie.


Polską ekipę Hyper Poland University Team tworzy 23 studentów Politechniki Warszawskiej i dwóch Politechniki Wrocławskiej, przy czym do Kalifornii poleciało 15 osób. Polacy swój pojazd będą sprawdzać w stalowej rurze o długości 1,5 km i średnicy 2 m.

- W trakcie zawodów firma SpaceX zamierza oceniać przede wszystkim szybkość pojazdów. Zwycięży drużyna, która uzyska największą prędkość, pod warunkiem, że jej przejazd będzie bezpieczny, czyli z udanym hamowaniem i bez żadnego wypadku na trasie - mówi, cytowany w komunikacie, Wojciech Pawlak z Politechniki Wrocławskiej, który został w kraju.


Polska kapsuła Hyperloop powstała z materiałów stosowanych w przemyśle lotniczym. Waży 290 kg, ma się poruszać z maksymalną prędkością 200 km na godz.

Zwycięzcę zawodów poznamy w niedzielę. W rywalizacji bierze udział 24 zespołów z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Szwajcarii, Kanady, Indii, Japonii i Polski.

Przeczytaj także: Hyperloop w Polsce już za 10 lat? To realny scenariusz [wywiad]