Zdaniem Unii Europejskiej spółka ta otrzymała nadmierną rekompensatę z tytułu zmian w ustawie o autostradach płatnych (w 2005 r.).

Przypominamy, że rekompensata ta została wypłacona spółce po tym, jak na skutek zmian przepisów pojazdy ciężarowe zwolnione zostały z obowiązku wnoszenia opłat autostradowych.

KE zgodziła się z tym, że rekompensata spółce AW SA z tego tytułu się należała, jednak w niższej kwocie.

Szczegółowe dochodzenie Komisji Europejskiej, które rozpoczęło się w czerwcu 2014 r., potwierdziło, że AW SA miała prawo do otrzymania rekompensaty w ramach umowy koncesyjnej z Polską w celu przywrócenia oczekiwanej sytuacji finansowej sprzed zmiany polskich przepisów w 2005 r. Jednakże w dochodzeniu potwierdzono, że władze polskie oparły się na nieaktualnych danych z 1999 r. Doprowadziło to do zawyżenia spodziewanych przychodów AW SA z opłat za przejazd pojazdów ciężarowych w przypadku braku zmian legislacyjnych – czytamy w oficjalnym komunikacie KE.

Autostrada Wielkopolska SA odpowiadała za budowę autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Konina (149 km). Inwestycja  realizowana byłą w systemie koncesyjnym, w formule  Partnerstwa Publiczno–Prywatnego. Z kolei spółka Autostrada Wielkopolska II SA odpowiedzialna była za realizację, w takiej samej formule autostrady A2 ze Świecka do Nowego Tomyśla (106 km).

Przeczytaj także: Można już budować kolejny odcinek S5