PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) ogłosiły przetarg na budowę linii kolejowej pomiędzy Podłężem a Gdowem. Prace potrwają do połowy 2029 r. Szacowana wartość zamówienia to 2,3 mld zł. Jedna z największych inwestycji na południu kraju skróci podróże do Krakowa, Zakopanego i Nowego Sącza, ułatwi też transport towarów z i na Słowację.
Wizualizacja stacji kolejowej Gdów. Źródło: PKP PLK
- Na linii Podłęże–Gdów powstanie dwunawowy tunel o długości 900 m
- Zaplanowano budowę 34 mostów i wiaduktów oraz 33 skrzyżowań bezkolizyjnych
- Pociągi pasażerskie rozpędzą się do 160 km/godz., a towarowe do 120 km/godz.
Tunel, mosty i wiadukty
W ramach inwestycji powstanie liczący ponad 900 m dwunawowy tunel. Na szlaku Podłęże–Gdów zaplanowano także 34 mosty i wiadukty kolejowe oraz 33 skrzyżowania bezkolizyjne. W efekcie robót powstanie dwutorowa, zelektryfikowana linia kolejowa. Prędkość maksymalna pociągów pasażerskich wyniesie 160 km/godz., a towarowych 120 km/godz. (na nowej linii kolejowej nie będzie przejazdów w poziomie szyn).
Linia Podłęże–Gdów. Źródło: PKP PLK
Zakończenie prac w połowie 2029 r.
Odcinek włączy się w magistralę E30 (Kraków–Rzeszów) pomiędzy przystankiem Węgrzce Wielkie i stacją Podłęże. Trasę zaprojektowano tak, by skomunikować ją ze szlakiem w kierunku Krakowa Głównego i Nowej Huty. Zostanie poprowadzona mostami i wiaduktami, tory przejdą m.in. nad autostradą A4. Zaplanowano też budowę stacji w Gdowie w sąsiedztwie Marszowic. Perony znajdą się pod drogą, która zostanie podniesiona i poprowadzona do tego obiektu.
Kolejną stacją będzie Podłęże Bałachówka, powstaną dwa przystanki w Zagórzu koło Niepołomic i w Wiatowicach. Czas przejazdów między Krakowem i Gdowem wyniesie 30 min. Poprawią się warunki dla przewozu towarów. Budowa nowej linii kolejowej ma się zakończyć w połowie 2029 r.
Projekt „Podłęże–Piekiełko”. Źródło: PKP PLK
Wielki projekt „Podłęże–Piekiełko”
Szlaki Podłęże–Podłęże Balachówka i Podłęże–Gdów są częścią projektu „Podłęże–Piekiełko”, największej inwestycji PKP PLK na południu kraju. Roboty trwają już na odcinkach Limanowa–bocznica Klęczany, bocznica Klęczany–Nowy Sącz, Chabówka–Rabka Zaryte i na stacji Limanowa. Trwają przetargi na trasy Rabka Zaryte–Mszana Dolna–Fornale i Szczyrzyc–Tymbark.
Cała inwestycja obejmuje modernizację i elektryfikację liczącej 75 km trasy Chabówka–Nowy Sącz i budowę 58 km linii kolejowej (z łącznie 13 tunelami) komunikującej Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną. W pobliżu Limanowej powstanie tunel o długości 3,8 km. Przejazdy między Krakowem a Nowym Sączem zajmą 60 min, a na szlaku Kraków–Zakopane 90 min.
Elementy inwestycji współfinansowane są w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Przeczytaj także: PKP PLK. Kolejny przetarg. Tym razem w grze 750 mln zł
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.