Mieszkańcy Starego Kontynentu mogą podziwiać niesamowite budynki, korzystać z wygodnej, bezpiecznej i atrakcyjnej wizualnie infrastruktury, przemieszczać się dzięki świetnie rozwiniętemu systemowi transportu. Nie byłoby to możliwe bez udziału firm budowlanych. W jaki sposób jednak ocenić, która z firm budowlanych jest największa? W poniższym rankingu, ułożonym przez branżowy portal Insider Monkey, przyjęto 4 kryteria: liczbę pracowników, przychody, kapitalizację giełdową i dochód.

11. Tecnicas Reunidas - Hiszpania

Liczba pracowników: 9 tys.

Przychody (rocznie): 4,79 mld EUR 

Kapitalizacja giełdowa: 2,39 mld EUR

Dochód (netto): 140 mln EUR

Hiszpańska firma Tecnicas Reunidas powstała w 1972 r. i ma w swoim portfolio lotniska, budynki, porty i zatoki dla jachtów... ale główną jej specjalnością jest budowa rafinerii, ropociągów i gazociągów, a także elektrowni: gazowych, petrochemicznych, a nawet słonecznych.


Amerykańska rafineria w Port Arthur (Texas, USA)

10. NCC - Szwecja

Liczba pracowników: 16 tys. 790

Przychody (rocznie): 5,51 mld EUR 

Kapitalizacja giełdowa: 2,39 mld EUR

Dochód (netto): 120 mln EUR

To pierwsza skandynawska firma budowlana w rankingu. Istniejąca od 1988 r. firma przede wszystkim zajmuje się budową placówek przemysłowych, biurowców i rezydencji, infrastrukturą drogową i pracami z zakresu inżynierii cywilnej. Działa głównie na północy Europy, okazjonalnie realizując inwestycje w innych krajach europejskich. Jednym z ciekawszych budynków, które wykonała firma NCC jest 54-piętrowy wieżowiec Turning Torso (190 m), lokalizowany w szwedzkim Malmö.


Turning Torso (wyk. NCC), Malmö, Szwecja 

9. Salini Impregilo - Włochy

Liczba pracowników: 33 tys. 530

Przychody (rocznie): 5,76 mld EUR 

Kapitalizacja giełdowa: 1,56 mld EUR

Dochód (netto): 80,5 mln EUR

Salini Impregilo to firma o ponad stuletniej tradycji. W jej portfolio można znaleźć obiekty mostowe, drogi, linie kolejowe, lotniska, projekty hydrauliczne (w tym: elektrownie wodne), biurowce, apartamentowce, szpitale i uniwersytety, budynki rządowe i przemysłowe. Realizuje inwestycje nie tylko w Europie (w tym w Polsce), ale też w różnych innych zakątkach świata, np. w Zimbabwe, Malezji, Kazachstanie i Australii.



Sala posiedzeń plenarnych w Parlamencie Europejskim (wyk. m.in. Salini Impregilo), Strasburg, Francja

8. Strabag SE - Austria

Liczba pracowników: 71 tys. 330

Przychody (rocznie): 12,58 mld EUR 

Kapitalizacja giełdowa: 4,4 mld EUR

Dochód (netto): 202 mln EUR

Ta austriacka firma powstała 31 la temu, w 1986 r. Specjalizuje się w budowie infrastruktury transportowej, m.in. tuneli, choć nie brak w jej portfolio inwestycji offshorowych. Zmodernizowana latarnia morska Alte Wesser na Morzu Północnym, metro kopenhaskie i tunel w Limerick czy pierwszy norweski tunel kolejowy drążony (we współpracy ze Skanską) maszyną TBM (Tunnel Boring Machine) - to tylko niektóre z ich znanych realizacji.


Tunel w Limerick, Irlandia

7. Eiffage - Francja

Liczba pracowników: 62 tys. 940

Przychody (rocznie): 14,31 mld EUR 

Kapitalizacja giełdowa: 7,24 mld EUR

Dochód (netto): 475 mln EUR

Zasięg Eiffage to głównie Francja, Belgia, Niemcy i Hiszpania - choć niedawno okazało się, że firma będzie miała swój udział w budowie elektrowni fotowoltaicznej na pustyni Atacama. Eiffage nie uchyla się też od budowy dróg czy apartamentowców, dołożyła też swoją cegiełkę do kopenhaskiego metra; jednak najsłynniejszym chyba wybudowanym przez nią obiektem jest wiadukt Millau.


Viaduc de Millau (wiadukt w ciągu autostrady A75 nad doliną rzeki Tarn), Millau, Francja

6. Skanska - Szwecja

Liczba pracowników: 43 tys. 060

Przychody (rocznie): 15,13 mld EUR 

Kapitalizacja giełdowa: 8,5 mld EUR

Dochód (netto): 626 mln EUR

Skanska to firma o stutrzydziestoletniej tradycji - jedna z najstarszych w tej branży. Zajmuje się budownictwem, modernizacją, zarządzaniem i eksploatacją nieruchomości. Działa głównie na terenie Czech, Węgier, Polski i, rzecz jasna, krajów skandynawskich. Jednym z najciekawszych projektów zrealizowanych przez firmę Skanska jest Heron Tower - najwyższy wieżowiec w londyńskim City (dzielnicy biznesowej), ale firma podejmuje się też innych wyzwań - np. drążenia tuneli


Heron Tower, Londyn, Wielka Brytania

5. Hochtief AG - Niemcy

Liczba pracowników: 51 tys. 490

Przychody (rocznie): 19,91 mld EUR 

Kapitalizacja giełdowa: 10,32 mld EUR

Dochód (netto): 320,5 mln EUR

Ta niemiecka firma zajmuje się również wznoszeniem budynków, ale równie interesujące są dla niej inwestycje infrastrukturalne, takie jak mosty czy tunele. Zachodnioeuropejski gigant, otwierający pierwszą piątkę rankingu, może pochwalić się budową Commerzbank Tower (Frankfurt, Niemcy), Międzynarodowego Lotniska Ateńskiego (Grecja), a także - Opery Krakowskiej.


Opera Krakowska, Kraków, Polska


4. Ferrovial - Hiszpania

Liczba pracowników: 96 tys.

Przychody (rocznie): 10,76 mld EUR 

Kapitalizacja giełdowa: 14,02 mld EUR

Dochód (netto): 376 mln EUR

Jedna z największych hiszpańskich firm budowlanych z siedzibą w stolicy. Jednym z jej głównych zainteresowań jest infrastruktura i przestrzeń transportowa. Swoje działania prowadzi w 4 dziedzinach: usługi, lotniska, drogi płatne i budownictwo. Za powstanie jakich słynnych obiektów odpowiedzialna była firma Ferrovial? Wymienić należy na pewno dwa lotniska: hiszpańskie Madrid-Barajas i brytyjskie Heathrow, ale też światowej sławy Muzeum Guggenheima w Bilbao.


Muzeum Guggenheima w Bilbao, Hiszpania

3. Bouygues - Francja

Liczba pracowników: 122 tys. 620

Przychody (rocznie): 31,77 mld EUR 

Kapitalizacja giełdowa: 413,634 mld EUR

Dochód (netto): 732 mln EUR

Pierwszą trójkę otwiera firma Bouygues, zajmująca się zarówno budownictwem mieszkaniowym, jak i biznesowym, a ponadto infrastrukturą miejską i transportem. Do swoich największych projektów może zaliczyć m.in.: Parc des Princes (Paryż), paryski wieżowiec Tour First, Musée d’Orsay czy most łączący Francję kontynentalną z wyspą Île de Ré.


Most łączący Île de Ré z kontynentem

2. ACS - Hiszpania

Liczba pracowników: 169 tys. 770 os. 

Przychody (rocznie): 32,98 mld EUR 

Kapitalizacja giełdowa: 10,52 mld EUR

Dochód (netto): 751 mln EUR

ACS (Actividades de Construcción y Servicios) to prawdziwy europejski gigant budowlany, który, zatrudniając około 170 tys. osób i wypracowując aż 751 mln EUR dochodu, słusznie zajmuje drugie miejsce na podium. Na rynku istnieje od 1942 r., buduje zarówno mieszkalne, jak i biznesowe budowle. To dzięki nim Hiszpanie mogą cieszyć się jednymi z największych wieżowców w Europie: Torre Caja i Torre de Cristal, należącymi do słynnych biznesowych wieżowców-"czworaczków": Cuatro Torres Business Area.


 Cuatro Torres Business Area, Madryt, Hiszpania

1. Vinci - Francja

Liczba pracowników: 183 tys.

Przychody (rocznie): 38,55 mld EUR 

Kapitalizacja giełdowa: 43,98 mld EUR

Dochód (netto): 2480 mln (2,48 mld) EUR

Ponad 60-letnie doświadczenie, ponad 180 tys. pracowników i 2,48 mld EUR dochodu - to charakteryzuje zwycięzcę rankingu największych europejskich firm budowlanych 2017 r. Te dane wzbudzają podziw, jednak na co dzień zachwyt budzą: nowe wejśćie do do Luwru, Centre Georges Pompidou czy Pont de Normandie: ta firma ma się czym pochwalić.


Centre Georges Pompidou, Paryż, Francja

Przeczytaj także: 25 największych spółek publicznych sektora paliwowego w 2016 r.