Plan Generalny Kraków Airport na lata 2017-2036 wyznacza kierunki rozwoju lotniska w Balicach na najbliższe dwie dekady. Ich podstawą jest zapowiadana już jakiś czas temu budowa nowej drogi startowej. Oprócz tego spółka [Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice – przyp. red.] chce także zainwestować w terminal pasażerski. Obecna jego powierzchnia (55 tys. m²) zostanie powiększona do ok. 80 tys. m², a uzyskane miejsce zajmie 35 nowych stanowisk (w tym 13 dla nowych samolotów kodu C). Dodatkowy obszar zajmie miejsce użytkowanego terminalu cargo, który zostanie wyburzony. Ładunki cargo będą obsługiwane w nowym budynku o zwiększonej o około 30% powierzchni magazynowej, który powstanie przy DW 774.

Jak zapewniają władze spółki, rozwój infrastruktury lotniska przebiegać będzie w zgodzie z przepisami o ochronie środowiska i w pełnej współpracy z odpowiednimi podmiotami. To one zresztą zadecydują, czy, kiedy i w jakiej postaci plan wejdzie w życie. W najbliższym czasie odbędą się konsultacje z gminami, których tereny zostały objęte planem, następnie potrzebne będą opinie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.


Łączny koszt nowych inwestycji oszacowano na 1 mld zł. Realizacja nowych zadań ma do 2036 r. wygenerować w regionie ponad 10 tys. dodatkowych miejsc pracy. To stanowiska obsługi lotniska, ale także praca związane z działalnością innych firm na jego terenie, a także wydatki i inwestycje osób czerpiących przychód z jego działalności oraz wynikające z rozwoju przedsiębiorstwa i napływu inwestorów.

Kraków Airport jest obecnie drugim, po Lotnisku Chopina w Warszawie, portem lotniczym w Polsce pod względem liczby pasażerów i operacji lotniczych. W ubiegłym roku lotnisko obsłużyło blisko 5 mln pasażerów.

Przeczytaj także: Nowa wieża kontroli lotów w Pyrzowicach ma już „koronę”