Krakowski port lotniczy przedstawił plan rozwoju na lata 2017-2036. Zgodnie z jego założeniami lotnisko wyda miliard złotych na nowe inwestycje, dzięki którym obsłuży nawet 12 mln pasażerów rocznie. Wśród nowych zadań znajduje się m.in. rozbudowa terminalu pasażerskiego oraz zmiana lokalizacji terminalu cargo. Dzięki planowanym projektom pracę ma znaleźć ponad 10 tys. osób.
Nowe inwestycje Kraków Airport będą warte 1 mld zł. Fot. Facebook.com/KrakowAirport
Plan Generalny Kraków Airport na lata 2017-2036 wyznacza kierunki rozwoju lotniska w Balicach na najbliższe dwie dekady. Ich podstawą jest zapowiadana już jakiś czas temu budowa nowej drogi startowej. Oprócz tego spółka [Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice – przyp. red.] chce także zainwestować w terminal pasażerski. Obecna jego powierzchnia (55 tys. m²) zostanie powiększona do ok. 80 tys. m², a uzyskane miejsce zajmie 35 nowych stanowisk (w tym 13 dla nowych samolotów kodu C). Dodatkowy obszar zajmie miejsce użytkowanego terminalu cargo, który zostanie wyburzony. Ładunki cargo będą obsługiwane w nowym budynku o zwiększonej o około 30% powierzchni magazynowej, który powstanie przy DW 774.
Jak zapewniają władze spółki, rozwój infrastruktury lotniska przebiegać będzie w zgodzie z przepisami o ochronie środowiska i w pełnej współpracy z odpowiednimi podmiotami. To one zresztą zadecydują, czy, kiedy i w jakiej postaci plan wejdzie w życie. W najbliższym czasie odbędą się konsultacje z gminami, których tereny zostały objęte planem, następnie potrzebne będą opinie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.
Łączny koszt nowych inwestycji oszacowano na 1 mld zł. Realizacja nowych zadań ma do 2036 r. wygenerować w regionie ponad 10 tys. dodatkowych miejsc pracy. To stanowiska obsługi lotniska, ale także praca związane z działalnością innych firm na jego terenie, a także wydatki i inwestycje osób czerpiących przychód z jego działalności oraz wynikające z rozwoju przedsiębiorstwa i napływu inwestorów.
Kraków Airport jest obecnie drugim, po Lotnisku Chopina w Warszawie, portem lotniczym w Polsce pod względem liczby pasażerów i operacji lotniczych. W ubiegłym roku lotnisko obsłużyło blisko 5 mln pasażerów.
Przeczytaj także: Nowa wieża kontroli lotów w Pyrzowicach ma już „koronę”
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.