Nowy prezes spółki budowlanej Mota-Engil Central Europe, Zbigniew Zajączkowski planuje zróżnicować aktywność spółki w obszarze budownictwa. Jego priorytetami są infrastruktura drogowa i kolejowa oraz realizacja obiektów kubaturowych.
Zbigniew Zajączkowski. Fot. Mota Engil CE.
Bardzo się cieszę, że stoję na czele jednej z największych firm budowlanych w Polsce. Przede mną nowe wyzwania. Priorytetem jest zapewnienie stabilnego rozwoju firmy i aktywne reagowanie na zmieniające się otoczenie rynkowe. Niezmiernie ważnym jest również zwiększenie dywersyfikacji działalności spółki. Oprócz infrastruktury drogowej chcemy być aktywni w infrastrukturze kolejowej i budownictwie kubaturowym. Rozpoczęta około 10 lat temu działalność deweloperska stanowi jeden z istotnych kierunków rozwoju. Trzeba przyznać, że mamy ogromny potencjał, zarówno intelektualny – kadra inżynieryjno-techniczna, pracownicy fizyczni, jak również maszynowy – posiadamy imponujący park sprzętowy. Ważnym jest także bazowanie na bogatych doświadczeniach spółki-matki z Portugalii oraz, w niektórych obszarach, wykorzystanie potencjału sprzętowego, który może być zastosowany przy realizacji projektów infrastrukturalnych w Polsce – przyznaje nowy prezes.
Zbigniew Zajączkowski jest absolwentem Wydziału Budownictwa Politechniki Świętokrzyskiej. Związany był m.in. z firmami Mitex, Exbud oraz Volker Rux Polska. Od 2009 r. do lutego br. pełnił funkcję prezesa Eiffage Polska Budownictwo oraz Eiffage Immpobilier Polska. Od 2014 r. był także wiceprezesem zarządu Eiffage Polska Koleje. Stanowisko prezesa Mota-Engil objął 25 września br.
Mota-Engil Central Europe to firma budowlana z siedzibą w Polsce, należąca do międzynarodowej grupy o portugalskich korzeniach. Działa w obszarze budownictwa drogowego, kolejowego, kubaturowego, elektroenergetycznego oraz real estate. W najnowszym rankingu Deloitte uplasowała się na 14. pozycji wśród największych polskich firm budowlanych.
17 listopada br. firma podpisała umowę na realizację obwodnicy Tomasza Lubelskiego w ciągu drogi ekspresowej S17, z końcem października z kolei – na projekt i budowę 7-kilometrowej obwodnicy Janowa Lubelskiego (S19).
Przeczytaj także: Obwodnica Tomaszowa Lubelskiego będzie gotowa w 2021 r. Umowa podpisana
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.