Przetarg na realizację przedsięwzięcia został już zakończony. Najkorzystniejsza okazała się oferta firmy MGGPP o wartości 24,3 mln zł brutto. Aktualnie trwa kontrola przetargu; po jej zakończeniu podpisana będzie umowa z wyłonionym w postępowaniu wykonawcą inwestycji.

Odcinek Białystok–Ełk jest częścią trasy od Białegostoku do Suwałk i granicy z Litwą w Trakiszkach. Jego łączna długość to około 100 km. Oprócz budowy torów, sieci trakcyjnej i rozjazdów oraz 72 obiektów inżynieryjnych (mosty i wiadukty kolejowe), inwestycja obejmuje modernizację siedmiu stacji, przebudowę 11 przystanków, remont urządzeń sterowania ruchem oraz budowę centrum sterowania ruchem w Ełku.


W efekcie prędkość maksymalna pociągów osobowych zostanie podniesiona do 150 km/godz., a towarowych do 100 km/godz. Skróci się także czas podroży między Białymstokiem a Suwałkami (do około 1 godz. 29 min) i zwiększy bezpieczeństwo, szczególnie w rejonie przejazdów kolejowo-drogowych.

Prace projektowe potrwają do 2020 r., a w jego drugiej połowie powinny rozpocząć się roboty budowlane. Cały odcinek ma być gotowy w 2023 r.

Międzynarodowa trasa kolejowa Rail Baltica prowadzić będzie z Berlina do Helsinek m.in. przez terytorium Polski. W jej ramach tylko w naszym kraju zmodernizowanych zostanie 341 km odcinków kolejowych. Na ten moment gotowy jest jeden odcinek – Warszawa–Sadowne, trwają prace nad fragmentem Sadowne–Czyżew. Na ostatni, 70-kilometrowy odcinek od Czyżewa do Białegostoku, nie ma jeszcze wykonawcy – umowa ma być podpisana w przyszłym roku. Cała polska część trasy Rail Baltica zostanie oddana do użytku w 2025 r.

Przeczytaj także: Miliardy na inwestycje kolejowe w Polsce Wschodniej