Wraz z podpisaną w grudniu umową na odcinek Lublin-Stalowa Wola/Rozwadów to w sumie już ponad 2 mld zł (w tym 1,36 mld zł EFRR) na inwestycje kolejowe w makroregionie i ponad 420 km nowoczesnych torów, wraz z infrastrukturą towarzyszącą - mówi, cytowany w komunikacie, wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.


Jak poinformowały PKP PLK, zakres robót obejmuje m.in. przebudowę obiektów inżynieryjnych (przepusty i mosty, wiadukty), budowę nowych i modernizację istniejących przejazdów, wymianę rozjazdów, instalację nowoczesnych systemów sterowania ruchem kolejowym (SRK). W ramach tego samego projektu zmodernizowane zostaną dworce: Białystok, Olsztyn Główny, Olsztynek, Nidzica, Bielsk Podlaski, Siemiatycze, Czeremcha, Skarżysko Kamienna.

Po wyremontowanych trasach pociągi pasażerskie będą mogły poruszać się z prędkością do 120 km/godz., a towarowe - 80 km/godz.

W efekcie skróci się czas przejazdu pociągów pasażerskich np. z Warszawy do Olsztyna o około 25 minut, a na odcinku Białystok-Czeremcha-Siemiatycze o około 20 minut. Będzie też większa przepustowość linii, dzięki czemu wrócą regularne połączenia m.in. na trasie Skarżysko-Sandomierz.


Pojawi się także jeszcze jedna korzyść. Zwiększenie udziału przewozów towarowych koleją spowoduje odciążenie dróg, a więc ułatwi ich utrzymanie w dobrym stanie, a także ograniczy emisję zanieczyszczeń powietrza. Możemy więc mówić również o wymiernych korzyściach w wymiarze finansowym i ochrony środowiska - dodaje Adam Hamryszczak.

Przeczytaj także: Na polskich trasach kolejowych znajduje się 25 czynnych tuneli