O rewitalizację budynku dworca władze Sosnowca i PKP zabiegają od kilku lat. W 2014 r. wiele wskazywało na to, że przedsięwzięcie się powiedzie. PKP podpisały wówczas z władzami Politechniki Śląskiej list intencyjny ws. umiejscowienia w budynku Centrum Naukowo-Dydaktycznego Transportu Kolejowego uczelni. Przygotowanie projektu i aż trzy postępowania przetargowe trwały do sierpnia 2016 r., kiedy to podpisano umowę z wykonawcą prac, konsorcjum firm: P.A. Nova, TWS GP oraz Przedsiębiorstwo Inżynieryjne Socar. W międzyczasie zarzucono jednak pierwotną koncepcję wykorzystania dworca (powodem były rzekomo przepisy uniemożliwiające śląskiej uczelni tworzenie zamiejscowych ośrodków dydaktycznych), prace zostały więc przerwane.

Aktualnie PKP wystąpił do miasta z propozycją wynajmu powierzchni dworca. Sosnowiecki samorząd przesłał już spółce ofertę, ale dotąd nie doczekał się odpowiedzi.

Dotyczy ona z jednej strony umieszczenia tam muzeum Sosnowca i Zagłębia, ale też Instytutu Zagłębiowskiego, przeniesienia tam domu kultury, a nawet myśleliśmy, żeby zrobić tam taką salę, w której mogłyby odbywać się śluby. Już wcześniej słyszeliśmy, że to fajny pomysł, wart realizacji, tylko żeby to przelać na papier. Przesłaliśmy i dotąd nie mamy odpowiedzi – powiedział PAP prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Zabytkowy dworzec Sosnowiec Maczki powstał w 1848 r. według projektu Enrico Marconiego i reprezentuje styl neorenesansowy. Wnętrze obiektu jest bogato zdobione gzymsami, stiukami, pilastrami i żeliwnymi kolumnami. Gmach uważany jest za jeden z najcenniejszych zabytków kolejowych w Polsce.

Przeczytaj także: 1 mld zł na remonty dworców kolejowych