Panele akustyczne można dziś spotkać nie tylko w salach konferencyjnych czy teatralnych. Coraz więcej uwagi przykładamy także do komfortu akustycznego w domu lub prywatnym biurze. Dźwięki otaczające nas zewsząd rozpraszają, powodują bóle głowy, rozdrażnienie i męczą, choć często nawet ich nie zauważamy, pochłonięci codziennym pędem. Warto zastanowić się nad optymalnym sposobem zapewnienia sobie komfortu i zdecydować się na rozwiązanie, jakim są panele akustyczne.

Dzięki nowoczesnemu, stonowanemu wzornictwu i przystępnym cenom można zapewnić sobie doskonałe warunki wypoczynku bez względu na lokalizację domu czy mieszkania. W jaki sposób działają panele akustyczne, jak wygląda ich montaż i gdzie sprawdzą się szczególnie dobrze?
Panele akustyczne do mieszkania
Panele akustyczne to okładzina na ściany i sufity, wykonana z materiałów dobrze pochłaniających dźwięki. Popularne są m.in. panele wykonane z drewna, gdzie pomiędzy jego jedną a drugą warstwą znajduje się specjalna pianka. Jej skład został opracowany z pomocą specjalistów od akustyki. Niektóre modele paneli są także wykonane z czystego drewna o dobrych właściwościach pochłaniania dźwięku. Dzięki temu sprawiają, że dźwięki nie przedostają się do pomieszczenia (na przykład uciążliwy hałas uliczny), ale i nie wydostają z niego (na przykład głośna muzyka).
Dzięki panelom akustycznym mieszkańcy domu lub pracownicy biura unikają szeregu niekorzystnych skutków, jakie wywiera hałas na zdrowie i samopoczucie człowieka. Wśród nich do najczęstszych należą problemy ze skupieniem się, bóle głowy, zły nastrój, gniew, niepokój, uczucie chaosu i nieuporządkowania. Na takie odczucia nie ma miejsca w prywatnej przestrzeni do odpoczynku lub pracy. Zadaniem paneli akustycznych jest wyciszenie pomieszczenia tak, by przebywanie w nim sprzyjało koncentracji i odpoczynkowi.
Panele akustyczne dekoracyjne
Wielką zaletą drewnianych paneli akustycznych jest także ich oryginalny, przykuwający wzrok wygląd. Aranżacja z geometrycznych, falujących i dynamicznych wzorów sprawdza się świetnie w roli ozdoby ściany. Sam materiał, z którego wykonane są panele - drewno - tworzy wrażenie przytulności, wspaniale komponuje się z innymi materiałami i prezentuje niezwykle szlachetnie. Panele akustyczne 3D wykonane z drewna to naturalny, prosty akcent pasujący do przestronnych, nowoczesnych pomieszczeń i wprowadzający wrażenie ładu.
Panele akustyczne drewniane
Panele akustyczne sprawdzają się szczególnie dobrze w przestrzeniach typu "open space", czyli modnych w ostatnich latach loftach lub w przestronnych pokojach z wysokimi sufitami. W prywatnych domach szczególnie dobrze pełnią swoją rolę w sypialni, będącej miejscem relaksu, snu i wypoczynku, a także w salonie czy gabinecie do pracy. Wszędzie tam, gdzie przydaje się cisza, sprawdzają się profesjonalne panele akustyczne. Jakie jeszcze przesłanki powinny skłonić nas do ich zamontowania?
- głośni sąsiedzi tuż za ścianą,
- okna mieszkania lub domu wychodzące na ruchliwą ulicę,
- zamiłowanie do słuchania głośnej muzyki lub grania na instrumencie,
- chęć uzyskania lepszej akustyki,
- chęć skomponowania oryginalnej aranżacji dekoracyjnej na ścianie.
Według ściśle określonych norm, poziom hałasu w pomieszczeniu w ciągu dnia nie może przekroczyć 40 decybeli, a w nocy - 30 decybeli. To granica powyżej której zaczynają się problemy ze zdrowiem i samopoczuciem. Niekiedy w pomieszczeniach szczególnie przestronnych, umiejscowionych w starym budownictwie lub szczególnie hałaśliwej okolicy nie sposób zachować tych norm bez zastosowania dodatkowej izolacji.
Panele akustyczne ścienne
Panele akustyczne z drewna są łatwe w montażu. Można z powodzeniem zrobić to samemu, przyklejając je do ściany według podanej instrukcji, same lub na podkładzie z płyty gipsowej. Szczególnie dobrą izolację akustyczną uzyskamy, przyklejając panele na całej ścianie, jednak w przypadku paneli drewnianych sprawdzają się także aranżacje pokrywające część ścian. W takim przypadku najskuteczniejsze jest położenie paneli na ścianę, przez którą przedostaje się najwięcej hałasów - na przykład tę, przez którą sąsiadujemy z hałaśliwymi mieszkańcami lub z ruchliwą ulicą.
Panele są też łatwe do utrzymania w czystości - pod warunkiem regularnego przecierania ich z kurzu. Naturalny materiał, z którego zostały wykonane, jest hipoalergiczny i zachowuje swój urok na długie lata, wspaniale dopasowując się do zmiennych aranżacji pomieszczenia.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.