Pośrednicy w obrocie nieruchomościami odnotowują coraz większe zainteresowanie mieszkaniami z rynku pierwotnego. W dużych miastach bardzo często kupuje się nowe lokale na wynajem. Analitycy podkreślają jednak, że zakup mieszkań deweloperskich zależy przede wszystkim od ich standardu i lokalizacji. Czy faktycznie warto w nie inwestować?
Rosnąca popularność mieszkań deweloperskich. Fot. azbudownictwo.com
Według Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości 2018 r. będzie kolejnym, w którym odnotujemy prawdziwy boom na mieszkania deweloperskie. Ciągły wzrost sprzedaży tego typu mieszkań odnotowuje się już od 2014 r. Najczęściej kupują je osoby dysponujące gotówką, a także obcokrajowcy. Według deweloperów, w tym roku koniunktura nie będzie hamować, a wręcz przeciwnie – przewidują jej wzrost. Polacy i obcokrajowcy zazwyczaj kupują nowe lokale jeszcze w przedsprzedaży. Wśród inwestorów z innych krajów najczęściej odnotowuje się udział Niemców, Brytyjczyków i Ukraińców. Według danych statystycznych Eurostatu nowe mieszkania w 2016 r. były sprzedawane w Polsce najszybciej w Europie.
Wyprzedziły nas jedynie Cypr i Malta. Niestety ich rynki są znacznie mniejsze niż w naszym kraju, dlatego nie są to dane w pełni porównywalne. Skąd takie zainteresowanie nowymi mieszkaniami? Przede wszystkim ze względu na fakt, że lokale deweloperskie oferują znacznie wyższy standard. Rosnącej popularności sprzyja prawdopodobnie atrakcyjna i dostępniejsza cenowo oferta. Często można także negocjować ich cenę z deweloperem. Powstaje coraz więcej nowych osiedli, wśród których można znaleźć lokale już wykończone, co dodatkowo przyciąga kolejnych zainteresowanych. Wielu inwestorów ma również nadzieje na to, że w przyszłości będą zyskiwać na swojej wartości, w odróżnieniu od mieszkań z rynku wtórnego.
Wiele korzyści i udogodnień
Duża popularność tego typu mieszkań ma również inne podstawy. Wiele osób decyduje się na ich zakup ze względu na dużą swobodę aranżacyjną. Od podstaw można urządzić je samodzielnie, dopasowując do swoich indywidualnych potrzeb i gustu. Często możemy zaplanować układ pomieszczeń i zadecydować o wyborze każdego materiału czy tworzywa. Ogromną zaletą jest również możliwość zakupienia i zamontowania specjalnych urządzeń i systemów, które pozwolą zaoszczędzić na wydatkach związanych ze zużyciem energii. Liczy się też lokalizacja mieszkania – tutaj znaczenie mają wyłącznie nasze oczekiwania i potrzeby.
Miejsca oddalone od miasta będą z pewnością bardziej zielone i ciche, a te zlokalizowane w centrum okażą się idealnym rozwiązaniem dla osób aktywnych i lubiących miejski styl życia. Ogromną zaletą mieszkań deweloperskich jest duży wybór korzystnych lokalizacji – prawie zawsze buduje się je w bardzo atrakcyjnych miejscach. Lokum od dewelopera to również doskonała okazja dla rodzin z dziećmi. Nowoczesne osiedla są wyposażone w bezpieczne i kolorowe place zabaw, monitoring, ochronę, a także podziemny parking i windy. Życie w takim miejscu często wiąże się z wieloma udogodnieniami, które zdecydowanie ułatwiają życie.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.