• Przyczyny, jak tłumaczy organizacja, są dwie
  • Wprowadzone w lutym 2023 r. cła antydumpingowe nie zahamowały importu
  • Komisja Europejska otrzymała wniosek o podwyższenie stawek

Najwięksi polscy producenci płytek ceramicznych zatrudniają łącznie około 6 tys., a razem z siecią partnerów dają prace ponad 60 tys. osób. W komunikacie podkreślono, że polski sektor jest trzecim, po Hiszpanii i Włoszech, wytwórcą w Unii Europejskiej, z mocami produkcyjnymi na poziomie 130 mln m kw. płytek rocznie. Produkowane w kraju wyroby trafiają do ponad 70 państw świata.

Polska Unia Ceramiczna wskazała jednak, że choć już i tak ograniczono produkcję i doszło do redukcji personelu, to dalsze jej funkcjonowanie stoi pod znakiem zapytania. Przyczyny, jak tłumaczy organizacja, są dwie. Pierwsza to wysokie koszty energii, wynikające z cen uprawnień do emisji CO2 w Unii Europejskiej, które zabijają konkurencyjność przemysłu. Policzono, że koszty wytworzenia płytek ceramicznych w 2024 r. wzrosły o ponad 40% w stosunku do 2021 r., co wynika głównie z wysokich cen gazu i energii, choć także z faktu, że znacząco wzrosły ceny surowców, transportu, opakowań, jak również wynagrodzenia.

Drugi powód to brak ochrony wewnętrznego rynku UE przed importem płytek ceramicznych spoza Wspólnoty, przede wszystkim z Indii. Obecnie ponad 21% płytek sprzedanych w Polsce pochodzi właśnie z Indii – przy średniej cenie 5,5 euro względem 8,1 euro cen krajowych producentów.

Zaznaczono, że wprowadzone w lutym 2023 r. przez Komisję Europejską cła antydumpingowe na płytki ceramiczne z Indii (od 6,7% do 8,7%) nie zahamowały importu, a przeciwnie – zanotowano wzrost.

Podkreślono również, że w wielu krajach azjatyckich, jak właśnie Indie, w przeciwieństwie do UE nie obowiązują m.in. certyfikaty jakościowe, standardy warunków pracy, minimalna wysokość wynagrodzenia czy ograniczenia środowiskowe. Poza tym Indie korzystają z preferencyjnych cen na dostawy surowców energetycznych z Rosji. Poziom wprowadzonych dotychczas ceł nie przeciwdziała wszystkim tym czynnikom.

Europejska Federacja Producentów Płytek Ceramicznych, do której należy Polska Unia Ceramiczna, przekazała do Komisji Europejskiej wniosek o podwyższenie stawek ceł do poziomów, które zatrzymają nierówne warunki konkurencyjne i zniwelują różnice w cenach produktów importowanych oraz wytwarzanych na terenie Wspólnoty.

Przeczytaj także: 10 mld zł na program Czyste Powietrze w nowej odsłonie