Na antenie TVP Info Wild przyznał, że nie podjęto jeszcze decyzji, czy CPK wybuduje polski, czy zagraniczny wykonawca. Jesteśmy otwarci również na podmioty zagraniczne, natomiast to musi być korzystne nie tylko dla samej inwestycji, ale także dla polskiej gospodarki – powiedział.

CPK to koncepcja węzła, łączącego transport lotniczy z kolejowym. Ma być zlokalizowany w gminie Baranów, w woj. mazowieckim, pomiędzy Warszawą a Łodzią. Ideą jego powstania jest odciążenie, a docelowo przeniesienie do CPK ruchu cywilnego z warszawskiego Okęcia, które wkrótce osiągnie maksimum swojej przepustowości. Docelowo ma obsługiwać nawet około 100 mln pasażerów rocznie i być jednym z największych lotniczych portów przesiadkowych w Europie. Planowany termin uruchomienia portu to połowa 2027 r. Wartość inwestycji szacowana jest na 35 mld zł.

W listopadzie ub.r. uchwalona została „Koncepcja przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej”. Jak wskazuje Wild, uwzględnione w niej rozwiązania przyspieszą proces inwestycyjny.

Chodzi z jednej strony o kompetencje Rady Ministrów do wyznaczania jednostek samorządu terytorialnego, na terenie których będą obowiązywać specjalne metody gospodarowania nieruchomościami. Chodzi o pewne kompetencje pełnomocnika i wreszcie chodzi o wprowadzenie zasad zarządzania tymi kilkuset inwestycjami, które będą toczyć się na raz, a które muszą być jednolite – zapowiedział Wild.

Przeczytaj także: Kiedy wstępny master plan Centralnego Portu Komunikacyjnego?