Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to rodzaj elektronicznego zbioru informacji finansowych i księgowych, który od niedawna tworzą przedsiębiorcy. System został wprowadzony w celu usprawnienia postępowań sprawdzających i kontrolnych, umożliwienia efektywniejszej pracy organów podatkowych, a także ułatwienia kontaktu i współpracy z nimi. Projekt wprowadzania Jednolitego Pliku Kontrolnego był podzielony na różne etapy i niedługo zostanie zamknięty. Kogo i od kiedy obowiązuje Jednolity Plik Kontrolny?
JPK – kogo to obowiązuje? Fot. jpk.info.pl
JPK – założenia wprowadzenia, projekt zmian i plany na przyszłość
Jednolity Plik Kontrolny był opracowywany oraz wprowadzony jako remedium na problemy w zakresie ściągalności należności podatkowych oraz luk podatkowych (w tym luki VAT). Dzięki elektronicznemu sposobowi sprawozdawczości, informacje mają trafiać do odpowiednich organów bardzo szybko. Co więcej – ujednolicone struktury oraz taki sam sposób prowadzenia dokumentacji księgowo-finansowej pozwoli na usprawnienie, a nawet automatyzację niektórych procesów sprawdzających i kontrolnych. To znów ma na celu i skutkować będzie skróceniem długotrwałych postępowań kontrolnych, uciążliwych dla wielu przedsiębiorców.
Terminy i zakres obowiązków
Obowiązki wynikające z wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje:
- Po pierwsze, jest to cykliczny obowiązek deklaracyjny – każdy z zobowiązanych do prowadzenia JPK podmiotów, musi co miesiąc przesyłać do odpowiednich organów informację z Jednolitego Pliku Kontrolnego;
- Po drugie, jest to obowiązek eksportu danych na żądanie – na żądanie uprawnionych organów, każdy zobowiązany do prowadzenia JPK podmiot, będzie musiał dokonać elektronicznego zrzutu danych zawartych w JPK, w terminie oraz zakresie określonym w żądaniu.
Terminarz wprowadzenia systemu został zaplanowany na dwa lata. Reforma rozpoczęła się już w lipcu 2016 r. Zakończyć się ma natomiast w 2018 r. Najpierw, do spełnienia obowiązków zostały zobligowane największe podmioty, następnie mniejsze. Charakterystyka danego przedsiębiorcy oraz jego przynależność do grupy: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorcy została ustalona zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej. I tak ustalono następujące terminy:
-
Dla obowiązku pierwszego (cykliczne deklaracje):
-
1 lipca 2016 r. – duży przedsiębiorca,
-
1 stycznia 2017 r. – średni i mały przedsiębiorca,
-
1 stycznia 2018 r. – mikroprzedsiębiorca.
-
-
Dla obowiązku drugiego (eksport na żądanie):
-
1 lipca 2016 r. – duży przedsiębiorca,
-
1 lipca 2018 r. – średni, mały i mikroprzedsiębiorca.
-
Podsumowanie i rekomendacje
Jednolity Plik Kontrolny został wprowadzony prawie dla wszystkich przedsiębiorców, na terenie całego kraju. Już w tym roku (2018) wszystkie grupy przedsiębiorców zostaną zobligowane do wypełnienia obowiązków związanych z Jednolitym Plikiem Kontrolnym. Jak w przypadku innych zobowiązań wobec skarbówki, tak i w tym przypadku każdy podmiot powinien zachować więc odpowiednią skrupulatność i poznać wszelkie swoje zobowiązania w celu ich prawidłowego wypełnienia.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.