W pierwszym kwartale br. warszawskie Okęcie obsłużyło 3,4 mln pasażerów – o 15% więcej niż w analogicznym okresie 2017 r. Tylko w marcu w porcie odprawiono około 1,2 mln podróżnych. Jak podało biuro prasowe lotniska, odnotowano również znaczny wzrost w ruchu międzynarodowym.
Lotnisko Chopina notuje coraz więcej pasażerów. Fot. Lotnisko Chopina
W okresie styczeń–marzec br. liczba obsługiwanych pasażerów wzrosła o blisko 15% w porównaniu z rokiem 2017, a udział pasażerów tranzytowych zbliża się do poziomu 30%. Potwierdza to dynamicznie rosnący potencjał przesiadkowy regionu Europy Środkowo–Wschodniej i potrzebę budowy dużego portu przesiadkowego w tej części Europy – powiedział, cytowany w komunikacie Hubert Wojciechowski.
Dyrektor biura marketingu i PR Lotniska Chopina nawiązał tym samym do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który ma zostać oddany do użytku w 2027 r. W związku z rosnącym problemem z przepustowością Okęcia przejmie całkowicie ruch cywilny z warszawskiego portu.
Do czasu otwarcia węzła przesiadkowego w gminie Baranów wsparcia Lotnisku Chopina udzieli najprawdopodobniej port lotniczy w Radomiu, który zostanie rozbudowany. Plany te wzbudzają sporo kontrowersji – wielu komentatorów uważa, że lepszym wyborem byłoby pobliskie lotnisko w Modlinie. Z zamówionych przez zarządzające Okęciem Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) analiz wynika jednak, że ewentualna rozbudowa portu Modlin byłaby nieopłacalna i trwałaby zbyt długo. Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj.
Przeczytaj także: CPK: w Baranowie będzie referendum? Radni zaniepokojeni
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.