Konstrukcja schronienia jest składana: twórcy projektu porównują ją do origami lub akordeonu. Można ją złożyć w taki sposób, by uzyskać stosunkowo niewielkie pudło, które może zostać przetransportowane np. za pomocą helikoptera. Nie jest konieczne organizowanie transportu drogą lądową, dlatego będzie to świetne rozwiązanie na terenach, do których taki dostęp jest utrudniony.

Powierzchnia, którą zajmuje po rozłożeniu wieżowiec, jest około 30 razy mniejsza niż obozowiska, które zazwyczaj rozkładane jest w przypadku pomocy organizowanej dla ludzi dotkniętych katastrofą. Dzięki temu nie trzeba przygotowywać tak rozległego terenu pod namioty. 

Może zostać umieszczony nawet na niestabilnym gruncie, niewiele też jest koniecznych prac związanych z jego zakotwiczeniem. Zamocowana musi być jedynie podstawa, pozostała część struktury rozkłada się „samodzielnie”, tj. z wykorzystaniem balonu napełnionego helem (proces ten może zostać łatwo odwrócony, co pozwala na wielokrotne składanie i rozkładanie konstrukcji). Do balonu przymocowane są lekkie płytki wydrukowane za pomocą drukarki 3D, które układają się odpowiednio przy rozłożeniu. Strukturę podtrzymuje stalowe okablowanie, zdolne wytrzymać podmuchy nawet silnego wiatru.

Ekologiczne rozwiązania dla wieżowca

Ten nietypowy wieżowiec wyposażono w ekologiczne rozwiązania. Przede wszystkim zewnętrzne ściany zostały pokryte małymi ogniwami fotowoltaicznymi wyprodukowanymi z perowskitów, co pozwoli na uzyskanie energii. Balon z kolei został zaprojektowany w taki sposób, by wpływała do niego woda deszczowa; deszczówka będzie w nim oczyszczana i retencjonowana, aby zapewnić dostęp do czystej wody.

Przeczytaj także: W Danii budują całoroczny stok narciarski na dachu spalarni odpadów