Jak wynika z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów (RM) projekt nowelizacji ustawy o lasach oraz niektórych innych ustaw trafi pod głosowanie w trzecim kwartale br. Nowela zakłada m.in. wspieranie budowy mieszkań w Polsce przy wykorzystaniu technologii energoooszczędnego budownictwa drewnianego.
Ustawa dot. wsparcia budownictwa drewnianego jesienią 2018 r. Fot. Pixabay
Według przedłożonego przez Ministerstwo Środowiska (MŚ) projektu powołana będzie nowa osoba prawna, która będzie wspierać tego typu budownictwo, a następnie zarządzać nieruchomościami i wdrażać nowe rozwiązania technologiczne w obszarze przetwarzania drewna. Spółkę Polskie Domy Drewniane założyć mają trzy podmioty: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Narodowy Fundusz Ochrony i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska S.A.
Projekt ma być odpowiedzią na deficyt mieszkań w Polsce.
W Polsce obserwowana jest zbyt mała podaż mieszkań dostępnych dla osób o umiarkowanych dochodach. Zgodnie z Narodowym Programem Mieszkaniowym do 2030 r. liczba mieszkań przypadająca na 1000 osób powinna dorównać aktualnej średniej Unii Europejskiej (435 mieszkań na 1000 osób – wg Eurostatu w 2011 r. było to w Polsce 350,4 mieszkań/1000 mieszkańców). Aby zrealizować zakładany cel, należy do 2030 wybudować (zarówno na zasadach rynkowych, jak i z pomocą państwa) około 2,5 mln mieszkań – podaje resort środowiska.
Przeczytaj także: Morawiecki promuje Mieszkanie Plus: 200 tys. mieszkań rocznie?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.