Pierwszy dział ustawy wyznacza zasady ogólne, na podstawie których będzie przeprowadzony proces inwestycyjny. Przygotowując ustawę, skupiliśmy się na zapewnieniu skuteczności tej inwestycji i efektywnej kontroli publicznej nad procesami, które będą się na nią składać – powiedział Wild.

Kolejny dział projektu ustawy to część ustrojowa, w której zostały rozszerzone kompetencje pełnomocnika i dookreślono kompetencje spółki celowej, która zostanie powołana na podstawie ustawy. Do kompetencji pełnomocnika będzie należał m.in. nadzór nad strategicznymi założeniami projektu, z kolei minister właściwy ds. transportu będzie wykonywał swoje funkcje w odniesieniu do sektora lotniczego przy pomocy sekretarza, bądź podsekretarza stanu, będącego pełnomocnikiem rządu ds. CPK. Spółka celowa zajmie się natomiast operacyjnym zarządzaniem programem.

W trzecim dziale ustawy zostały uregulowane kwestie przygotowania i realizacji inwestycji. Etap przygotowania inwestycji rozpoczyna się od wydania rozporządzenia przez Radę Ministrów, na podstawie którego wyznaczony zostanie maksymalny obszar objęty badaniami środowiskowymi i maksymalny obszar potencjalnego oddziaływania ustawy. Obszarem tym będą objęte gminy i tereny niezbędne do przygotowania realizacji CPK – wyjaśnił pełnomocnik.

Kolejnym etapem będzie rezerwacja terenu, która będzie następowała w drodze aktu prawa miejscowego, wydawanego przez wojewodę. Kompetencje organów władzy publicznej zostaną w tym zakresie rozszerzone.

Ustawa przewiduje również stworzenie obiektywnego narzędzia, za pomocą którego będziemy mogli prowadzić negocjacje z właścicielami nieruchomości. Są to ekspertyzy rynku nieruchomości, przygotowywane przez rzeczoznawców majątkowych. Chodzi o to, aby zapewnić transparentność i uczciwe wyważanie interesu ogólnego z interesem mieszkańców – tłumaczył Wild. I dodał, że mieszkańcy terenów, na których powstać ma CPK: nie tylko uzyskają korzystną cenę, jeżeli będą zainteresowani gratyfikacją pieniężną, ale też uzyskają nieruchomości zastępcze, na których  jeśli taka będzie ich wola  będą mogli kontynuować działalność rolniczą.


Projekt został poparty przez Prawo i Sprawiedliwość, natomiast za jego odrzuceniem zagłosowały Platforma Obywatelska i Nowoczesna. Klub Kukiz'15 zadeklarował chęć dalszych prac nad projektem w sejmowej komisji infrastruktury. Klub PSL-UED nie przedstawił jednoznacznego stanowiska w tej sprawie, jak podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

Sejm skierował rządowy projekt ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym do dalszych prac w sejmowej komisji infrastruktury.

CPK ma być multimodalnym węzłem transportowym, łączącym transport lotniczy z kolejowym. Jako jego lokalizację podano gminę Baranów (woj. mazowieckie, pomiędzy Warszawą a Łodzią). Jego budowa ma odciążyć warszawskie Okęcie, a docelowo przejąć tamtejszy ruch cywilny. W CPK obsługiwanych ma być około 100 mln pasażerów rocznie.

Przeczytaj także: CPK w Baranowie: wyniki analizy lokalizacyjnej wkrótce