Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) Mikołaj Wild ocenia, że postępy w realizacji portu w ciągu najbliższego roku powinny obejmować rozpoczęcie wykupu gruntów i analiz środowiskowych, a także zamknięcie wyboru doradców technicznych i konkursu na koncepcję architektoniczną, jak poinformowała Polska Agencja Prasowa (PAP).
Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie przejmie ruch z Warszawy-Okęcia. Fot. Jaromir Chalabala/Shutterstock
O ile pewne parametry docelowe, czyli 2027 r., sezon zimowy i pierwszy samolot startujący z Centralnego Portu Lotniczego, pozostają niezmienne, o tyle musimy dostosowywać harmonogram szczegółowy do okoliczności – powiedział Wild podczas panelu na X Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
Pełnomocnik zauważył, że w przyszłym roku powinniśmy być w trakcie wykupu gruntów, w trakcie badań środowiskowych, po wyborze dwóch doradców technicznych, wspomagających najpierw przy studium wykonalności a potem przy realizacji przedsięwzięcia i powinniśmy mieć rozstrzygnięty konkurs na koncepcję architektoniczną.
CPK ma być docelowo jednym z największych lotniskowych węzłów przesiadkowych w Europie i obsługiwać nawet 100 mln pasażerów. Powstać ma w Stanisławowie w gminie Baranów (woj. mazowieckie) na około 3000 ha gruntów.
Jego otwarcie przewidziane jest na 2027 r. Zgodnie z planami ma przejąć ruch cywilny z portu lotniczego Warszawa-Okęcie.
Podczas sejmowej dyskusji na temat rządowego projektu ustawy o CPK przedstawiciele opozycji uznali plany budowy CPK za gigantomanię, z kolei w opinii przedstawicieli partii rządzącej budowa tego obiektu to inwestycja na miarę przedwojennego Centralnego Okręgu Przemysłowego czy Portu w Gdyni.
Przeczytaj także: PSL sprzeciwia się likwidacji warszawskich lotnisk
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.