W punkcie można też zgłosić swoje uwagi lub postulaty dotyczące projektu. Konsultanci będą do dyspozycji mieszkańców przynajmniej do końca listopada br. Jeśli zainteresowanie będzie większe, miejsce będzie działało dłużej.

Dodatkowo uruchomiono stronę internetową (cpk-konsultacje.pl), która zawiera wszystkie niezbędne informacje o projekcie, a także mapę terenu, zarezerwowanego pod budowę portu lotniczego w Baranowie.


CPK ma powstać do 2027 r. Roczna przepustowość portu lotniczego szacowana jest docelowo na 100 mln pasażerów. Lotnisko przejmie ruch cywilny z warszawskiego Okęcia, które podlegać będzie stopniowemu wygaszaniu. Kwestia ta – podobnie jak sama budowa CPK – budzi spore kontrowersje. Wątpliwości dotyczą nie tylko lokalizacji, ale także konieczności zamknięcia Lotniska Chopina w Warszawie. Zgodnie z planem rządu, do czasu powstania CPK pasażerów, których największy port w Polsce nie będzie już w stanie obsłużyć, „przejmie” lotnisko w Radomiu. Część ekspertów uważa, że obsługa ta powinna zostać przekazana najbliższemu lotnisku Warszawa-Modlin, które ma być rozbudowane. Pojawia się także sporo głosów, że zamknięcie Okęcia jest bezpodstawne i nie służy rozwojowi Warszawy czy polskiego lotnictwa w ogóle.

Kontrowersje nie powodują na razie zmian w harmonogramie prac przygotowawczych do budowy lotniska w Baranowie. 2 czerwca br. prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę o CPK.

Przeczytaj także: Centralny Port Komunikacyjny: co już zaplanowano?