W Krakowie, obok istniejącego mostu kolejowego przez Wisłę, powstaną dwie nowe kolejowe przeprawy łukowe o długości po 234 m. Obecnie trwa budowa wschodniego mostu. Do posadowienia tego obiektu postanowiono wykorzystać pale prefabrykowane. Ten zakres prac, w niespełna dwa miesiące, zrealizowała firma Aarsleff sp. z o.o. Jak czytamy w komunikacie, pale prefabrykowane uznano za rozwiązanie „najbardziej korzystne i optymalne” ze względu właśnie na czas wykonania.
W tym miejscu powstaje most kolejowy w Krakowie. Fot. Aarsleff
Prace prowadzono obok istniejącego mostu kolejowego w Krakowie i w pobliżu bulwarów - Kurlandzkiego oraz Podolskiego. Z platform roboczych znajdujących się na obu brzegach Wisły odbywała się instalacja pali prefabrykowanych pod podpory mostu wschodniego. Z kolei z jednostek pływających instalowano pale dla podpór tymczasowych.
Taka lokalizacja wymagała od nas bardzo dobrej organizacji pracy oraz zminimalizowania uciążliwości dla osób przebywających w otoczeniu. Było to nie lada wyzwanie, ale udało się mu sprostać! – czytamy na stronach firmy Aarsleff.
W Krakowie powstaną nowe mosty kolejowe. Fot. Aarsleff
W czasie tych prac zachowano ciągłość ruchu na istniejącym moście kolejowym. Z kolei zastosowanie wytłumienia kafara oznaczało małe uciążliwości dla mieszkańców czy osób spacerujących po bulwarach. Ponadto technologia pali prefabrykowanych jest bezurobkowa, co pozwoliło na zmniejszenie ryzyka zanieczyszczenia gruntu, wody gruntowej oraz – w tym przypadku – Wisły.
Spółka podaje, że to siódmy most przez Wisłę posadowiony przy jej udziale projektowym i wykonawczym.
Budowa mostu kolejowego w Krakowie. Fot. Aarsleff
Kolejowe mosty przez Wisłę w Krakowie powstaną w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej”.
Poza wspomnianymi mostami, w Krakowie realizacja tego projektu oznacza przebudowę ośmiu przystanków oraz stacji kolejowych. Ponadto powstaną dwa nowe przystanki: Kraków Grzegórzki i Kraków Złocień. Do tego zmodernizowanych zostanie prawie 20 km linii, przebudowanych będzie 55 km sieci trakcyjnej i 200 rozjazdów. Powstanie też choćby 850-metrowa estakada, od ul. Kopernika do ul. Miodowej. Wszystko ma być gotowe jesienią 2021 r.
Spółka Aarsleff to część międzynarodowego koncernu Per Aarsleff z siedzibą w Danii. Prowadzi działalność w zakresie projektowania i wykonawstwa specjalistycznych robót geotechnicznych.
Przeczytaj także: Most nad Dunajcem w Kurowie: ogłoszono przetarg
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.