Trwa rewitalizacja linii kolejowej Toszek Północ–Rudziniec Gliwicki–Stare Koźle: w jej wyniku remontowany jest most nad Kanałem Gliwickim oraz wiadukt w Paczynie. Prace te, wykonywane w ramach realizacji Krajowego Programu Kolejowego, mają wartość 182 mln zł netto. Jak przekazują PKP Polskie Linie Kolejowe, w efekcie ma zostać usprawniony transport towarów koleją na granicy województw śląskiego i opolskiego.
Wiadukt w Paczynie. Fot. PKP PLK
Realizację projektu robót budowlanych rozpoczęto w grudniu 2017 r. Na 20-kilometrowym odcinku Toszek Północ–Rudziniec Gliwicki rozebrano tory, rozjazdy i elementy obiektów inżynieryjnych, po czym dokonano wymiany wyeksploatowanych elementów. Montowany jest nowy tor i sieć trakcyjna, ponadto aż 22 obiekty inżynieryjne poddawane są modernizacji.
W lipcu br. miała też początek rewitalizacja największego obiektu inżynieryjnego w ciągu tej trasy: 67-metrowego mostu przez Kanał Gliwicki. Przeprawa zostanie nie tylko oczyszczona i pomalowana, ale też wzmocniona. Koniec robót przewidywany jest na wiosnę przyszłego roku. Wykonawca prowadzi też prace w obrębie wiaduktu kolejowego w Paczynie (długość: 41 m); zakończono już malowanie, trwa układanie torów, prowadzone są też prace wykończeniowe.
Wiadukt w Paczynie. Fot. PKP PLK
Na półmetku jest remont stacji w Toszku i Rudzińcu Gliwickim. Wymieniono już stare rozjazdy. Nowe urządzenia są wyposażone w automatyczne napędy elektryczne. Dzięki temu poprawi się sprawność i bezpieczeństwo obsługi pociągów towarowych – zaznaczają PKP PLK.
Jak podkreśla zarządca, trasa ze stacji Toszek Północ do Starego Koźla to jedna najważniejszych tras towarowych na Górnym Śląsku. Właśnie tamtędy prowadzi szlak transportowy pomiędzy kopalniami Rybnickiego Okręgu Węglowego a portami w Szczecinie, Świnoujściu i Gdyni. Dzięki odnowieniu infrastruktury pociągi towarowe pojadą o 30 km/godz, szybciej, tj. z prędkością 90 km/godz. Odnowione tory zapewnią sprawny przejazd większej liczby pociągów towarowych.
W ramach rewitalizacji linii Toszek Północ–Rudziniec Gliwicki–Stare Koźle wymienionych zostanie łącznie 40 km torów i sieci trakcyjnej. Remontem objętych zostanie dziewięć przejazdów kolejowo-drogowych oraz 30 rozjazdów i aż 51 obiektów inżynieryjnych (pięciu mostów, 18 wiaduktów, 28 przepustów).
Przeczytaj także: 250 mln zł na modernizację kolei na Podkarpaciu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.