Liderzy rynku przedstawiają nowe rozwiązanie, pozwalające na generowanie aktualnych cyfrowych bliźniaków ukazujących stan w trakcie eksploatacji — przy synchronizacji stanu rzeczywistego i jego odwzorowaniu inżynierskim — w celu usprawnienia działania instalacji przemysłowej. W ramach projektu następuje integracja różnorodnych źródeł danych w celu utworzenia holistycznego kontekstu cyfrowego dla dostosowanych komponentów.15 października br. firmy Siemens i Bentley Systems zapowiedziały wprowadzenie do oferty rozwiązania PlantSight. Oprogramowanie powstało w wyniku współpracy opartej na uzupełniającym się portfolio spółek.
Oprogramowanie PlantSight łączy dane z wielu modeli 3D, w tym z siatek rzeczywistości, w jednym widoku, co pozwala na błyskawiczne korzystanie z informacji, które wcześniej były niedostępne. Źródło: Bentley Systems
Jak wyjaśniają twórcy, PlantSight to cyfrowe rozwiązanie oferujące korzyści w postaci usprawnienia działania instalacji przemysłowych. PlantSight pozwala na generowanie aktualnych cyfrowych bliźniaków, które prezentują stan obiektu w trakcie eksploatacji. Są one zsynchronizowane zarówno ze stanem faktycznym, jak i danymi inżynierskimi, tworząc holistyczny kontekst cyfrowy dla spójnie rozumianych komponentów cyfrowych w oparciu o odmienne źródła danych — dla dowolnego funkcjonującego zakładu. Korzyści dla operatorów zakładów to wysoka wiarygodność i jakość informacji, pomagające w utrzymaniu stałej gotowości operacyjnej i umożliwiające zwiększenie niezawodności w działaniu.
Każdy rzeczywisty i funkcjonujący zakład charakteryzuje kumulacyjna ewolucja – dowodzą specjaliści z Bentley Systems i Siemensa – zarówno w odniesieniu do istniejącego fizycznego stanu instalacji, jak i różnorodnych rodzajów i formatów teoretycznie zgodnych danych inżynierskich. W konsekwencji cyfrowe bliźniaki ukazujące stan w trakcie eksploatacji muszą w rzetelny sposób synchronizować zarówno stan faktyczny, jak i jego wirtualne odwzorowanie inżynierskie — kompleksowo i dokładnie. Ponadto, wprowadzanie dalszych, częstych zmian jest nieuniknione. Dzięki nowemu rozwiązaniu, PlantSight, zarządcy zakładów przetwórczych będą mogli zrealizować korzyści wynikające z posiadania cyfrowych bliźniaków ukazujących stan w trakcie eksploatacji bez niekorzystnej ingerencji w istniejące środowisko fizyczne czy wirtualne.
Z kolei branża procesowa charakteryzuje się ciągłą realizacją projektów inwestycyjnych, dlatego też, skuteczność wykorzystania cyfrowych bliźniaków jest uzależniona od integralności i dostępności informacji dotyczących stanu w trakcie eksploatacji prezentowanych i stale aktualizowanych w zaufanych formatach schematów 2D i modeli 3D. PlantSight gwarantuje zainteresowanym wgląd i dostęp, w oparciu o rozwiązania chmurowe/sieciowe, do istniejących danych i interfejsów narzędzi. Dzięki temu można zapewnić terminowość i dokładność rejestracji oraz zarządzania wprowadzanymi zmianami.
Usługi PlantSight do generowania cyfrowych bliźniaków ukazujących stan w trakcie eksploatacji świadczone są w chmurze. Oferowane jest płynne dopasowanie operacyjnych i projektowych danych inżynierskich. Przedstawiciele wszystkich branż oraz wszystkie osoby zainteresowane mają natychmiastowy dostęp do spójnych odwzorowań. To sprawia, iż w przypadku istniejących instalacji czas i wysiłek poświęcony na integrację i uzupełnienie informacji o majątku trwałym ulegnie znacznejdzięki utrzymaniu aktualności dokumentacji zakładu i wiążącej się z tym poprawie jej jakości.
Greg Bentley, dyrektor generalny Bentley Systems, tak komentuje współpracę: Od samego początku strategicznej współpracy Bentley Systems z firmą Siemens łączyło nas przekonanie, że właśnie opracowanie PlantSight będzie miało potencjalnie największe znaczenie z perspektywy naszego rynku. Ogłoszone przez firmę Siemens połączenie oferowanych rozwiązań cyfrowych dla zakładów produkcji procesowej i jednostkowej umożliwia nam integrację, w ramach usługi w chmurze, uzupełniających się elementów COMOS, OpenPlant, MindSphere oraz Teamcenter. PlantSight może teraz zrealizować najwyższy priorytet przemysłu przetwórczego dotyczący cyfryzacji — wsparcie prac projektowych dla funkcjonującego zakładu z wykorzystaniem cyfrowych bliźniaków!.
PlantSight to owoc zacieśnienia naszej współpracy z firmą Bentley i nasz sposób na rozszerzenie możliwości oferowanych przez technologię wykorzystania danych na rzecz przemysłu przetwórczego. To wspólne rozwiązanie, oparte na uzupełniającym się know-how firm Bentley oraz Siemens, stanowi kluczowy krok w kierunku dalszego zwiększania wydajności cyfrowych bliźniaków oraz utworzenia cyfrowo zintegrowanego łańcucha wartości, zapewniając jeszcze wyższy poziom spójności. W ten sposób stale powiększamy nasze portfolio cyfrowych rozwiązań Digital Enterprise poprzez integrację technologii przyszłości — wyjaśnił Klaus Helmrich, członek zarządu spółki Siemens AG.
Valentijn de Leeuw, wiceprezes ARC Advisory Group, uznał, iż „owe usługi PlantSight firmy Siemens oraz Bentley stworzą podstawy dla przyszłej generacji rozwiązań z zakresu informacji o majątku trwałym oraz zarządzania wydajnością. W odniesieniu do cyfrowych bliźniaków ukazujących stan w trakcie eksploatacji przyczyniają się one do zwiększenia potencjału rzeczywistego zakładu poprzez integrację danych operacyjnych z tablicami analizy operacyjnej, realistyczne symulacje szkoleniowe dla operatorów oraz powiązanie z danymi symulacji procesów, strategii dysponowania majątkiem trwałym oraz zwiększania niezawodności. Korzyści związane z wykorzystaniem tego środowiska będą się zwiększać w miarę wzrostu liczby świadczonych mikrousług.
O wizji PlantSight
Rozwiązanie PlantSight obejmuje cyfrowe bliźniaki projektu oraz cyfrowe bliźniaki systemów kontroli. Już niedługo ma zostać rozszerzone o cyfrowe bliźniaki wydajności oraz cyfrowe bliźniaki produktów komponentowych.
Projekt odzwierciedla fizyczny zakład poprzez zastosowanie pomiarów w trybie „ciągłym” oraz usług modelowania rzeczywistości w chmurze. Nakładające się zdjęcia dodatkowe skany laserowe, dane z dronów czy obrazy z poziomu ziemi są przetwarzane w celu wygenerowania przestrzennie sklasyfikowanych siatek rzeczywistości gotowych do prac inżynierskich — cyfrowego kontekstu zakładu, w ramach którego każdy komponent oznaczony identyfikatorem może zostać zlokalizowany geoprzestrzennie.
Aby zapewnić synchronizację z ewoluującymi danymi inżynierskimi zakładu, zespoły firm Bentley oraz Siemens COMOS wspólnie opracowały połączone środowisko danych (CDE) PlantSight. Obejmuje ono mostki informacyjne z modeli inżynierskich oraz centrum integracji na potrzeby uzyskania niezbędnego dopasowania semantycznego komponentów cyfrowych (w tym ich identyfikatorów). Środowisko CDE PlantSight obejmuje również odpowiednie dane z innych źródeł, takich jak dokumentacja projektowa i dane wejściowe systemów kontroli, w zakresie, w jakim odnoszą się do nich identyfikatory komponentów cyfrowych.
O wartości inżynieryjnej cyfrowych bliźniaków ukazujących stan w trakcie eksploatacji decyduje dostępność i integralność informacji, które mogą być przedstawiane — i edytowane — w zaufanych formatach schematów i modeli 3D. Rozwiązanie PlantSight, za pośrednictwem usługi świadczonej w chmurze oraz interfejsu www, wykorzystuje komplementarność, sprawdzone możliwości inżynieryjne oraz potencjał informacyjny COMOS i OpenPlant, zapewniając pełną integrację modelowania funkcjonalnego i przestrzennego. Po raz pierwszy inżynierowie na terenie zakładu mogą z łatwością dysponować zarówno istniejącymi danymi, jak i przystępnym interfejsem narzędziowym w celu zapewnienia terminowości i dokładność rejestracji oraz zarządzania zmianami wprowadzanymi na etapie eksploatacji z wykorzystaniem rejestru zmian PlantSight w celu zagwarantowania wierności danych.
Cyfrowy bliźniak, ukazujący stan w trakcie eksploatacji, dzięki dostępności oferowanej przez chmurę oraz bezpieczniej, a zarazem otwartej architekturze jego środowiska CDE, zapewnia realistyczny wgląd w trakcie cyklu życia funkcjonującego zakładu. Wszystkie informacje wykorzystywane są do utworzenia wizualizacji opartej na rzeczywistości mieszanej. Zagwarantowany jest też cyfrowy wgląd na potrzeby uczenia maszynowego oraz analityki.
Usługi w chmurze PlantSight do generowania cyfrowych bliźniaków będą oferowane oddzielnie zarówno przez firmę Siemens, jak i Bentley, a obecnie w toku jest proces wyboru pierwszych użytkowników. Firmy prowadzą obecnie prace mające na celu uzupełnienie PlantSight o najnowocześniejsze funkcje modelowania wydajności majątku trwałego (APM), aby w pełni wykorzystać możliwości oferowane przez usługi oparte na systemie operacyjnym Internetu rzeczy (IoT) Siemens MindSphere. W odniesieniu do wytwarzanych komponentów cyfrowych rozwiązanie PLM Siemens Teamcenter zapewni realistyczny dostęp do cyfrowych bliźniaków produktu na potrzeby symulacji i działań naprawczych.
Przeczytaj także: Cyfrowe bliźniaki dla zarządców przemysłowego i infrastrukturalnego majątku trwałego
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.