Rok 2018 jest już za nami, ale projekty – zarówno te minione, realizowane, jak i planowane – pozostają wciąż żywym tematem branżowych dyskusji. Miniony rok to także czas wielu zmian – prawnych i finansowych, m.in. w obszarze budownictwa. Które doniesienia wzbudziły największe zainteresowanie czytelników portalu inzynieria.com? Poniżej przypominamy najpopularniejsze teksty 2018 roku!
Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
21 czerwca 2018 r., w ramach XVI Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”, po raz kolejny wręczono TYTANY – nagrody branżowe za najciekawsze projekty i produkty w branży bezwykopowej. Wyróżnienia przyznawane są w czterech kategoriach (Projekt roku – nowa instalacja, Projekt roku – renowacja, Mały projekt bezwykopowy, Europejski projekt w technologiach bezwykopowych oraz Produkt roku). Podczas uroczystej gali wręczono również Tytanowe Laury Inwestora. Kto wrócił do domu ze statuetką w tym roku? Sprawdź tutaj.
Fot. Jaap Berk
The Great Manmade River, czyli Wielka Sztuczna Rzeka, powstała w celu zabezpieczenia dostaw wody pitnej do miast położonych na wybrzeżu Libii. Projekt, z uwagi na konflikt wojenny, od lat nie był realizowany. Teraz władze chcą do prac wrócić. Jakie są pomysły na ich wznowienie? Przeczytaj tu.
Fot. RZGW w Gliwicach
Największa inwestycja przeciwpowodziowa w kraju realizowana jest w Raciborzu. Polder buduje tam konsorcjum firm Budimex S.A. oraz Ferrovial Agroman. Jak postępują prace? Kiedy suchy zbiornik zostanie oddany do użytku? Tego dowiesz się tutaj.
Źródło: Hyper Poland
Z Warszawy do Krakowa w 18 minut? To wcale nie musi być pobożne życzenie. Budowa kolei próżniowej o nazwie Hyperloop jest w Polsce coraz poważniej rozważana. Łukasz Mielczarek, kierownik ds. rozwoju infrastruktury Hyper Poland, opowiada, jak działałby taki system w naszym kraju i które miasta mogłyby liczyć na szybkie połączenia. Cały wywiad dostępny jest tutaj.
Fot. Sergieiev / Shutterstock
Mosty plus to jeden z rządowych programów, które w 2018 r. wzbudził najwięcej emocji. Do 2025 r. w Polsce wybudowanych lub wyremontowanych ma być minimum 22 przepraw mostowych, zlokalizowanych lokalnie, w najbardziej newralgicznych miejscach, tj. wymagających natychmiastowego sprawnego połączenia drogowego. Gdzie dokładnie powstaną mosty? Sprawdź tu.
Podziemne sieci elektroenergetyczne zyskują coraz więcej zwolenników, także w Polsce. Dlaczego odchodzi się od budowy napowietrznych linii? Jak taka podziemna infrastruktura funkcjonuje w praktyce? O tunelach energetycznych pisaliśmy tutaj.
Fot. 63ru78 / Shutterstock
W październiku ub.r. zakończono budowę gazociągu, stanowiącego jeden z najważniejszych elementów Korytarza Północ–Południe. Jakich efektów należy spodziewać się w wyniku realizacji tej inwestycji? Zobacz tutaj.
Fot. Vladimir Mulder / Shutterstock
Ministerstwo Energii (ME) opublikowało dokument pn. „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.”. Wynika z niego, że za kilka lat w naszym kraju powstanie pierwszy blok pierwszej elektrowni atomowej. Kiedy zostanie oddany do użytku dowiesz się tutaj.
Fot. UM Katowice
W Katowicach w 2018 r. przeprowadzono nowatorski w Polsce projekt. W sezonie zimowym, w ramach walki ze smogiem, analizowano skład chemiczny dymu, jaki wydobywał się z budynków w mieście. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zajmował się tym… dron. Jak działało urządzenie i jakie były wyniki jego analiz? Przeczytaj tu.
Fot. Irina Kozorog / Shutterstock
Na początku października ub.r. rynek budowlany wstrząsnęła informacja o problemach finansowych firmy Astaldi. Włoski gigant budowlany realizuje wiele inwestycji drogowych i kolejowych także w Polsce. Spółka buduje fragment m.in. Południowej Obwodnicy Warszawy (POW), tzw. Zakopianki oraz II linii metra. Czy mamy powody do niepokoju? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz tutaj.
Fot. Wang An Qi / Shutterstock
Zmiany w przepisach regulujących pracę operatorów dźwigów. Jeszcze tej zimy pracownicy obsługujący żurawie wieżowe i szybkomontujące będą pracować według nowych zasad. Jakich? Przeczytaj tutaj.
Źródło: DeepSpot / Facebook
45 m – taka będzie maksymalna głębokość basenu w Mszczonowie, który stanie się najgłębszym basenem na świecie. Czym – poza rekordowymi parametrami – charakteryzować się będzie obiekt? Kiedy rozpoczną się prace budowlane? Czy z basenu będzie można skorzystać jeszcze w tym roku? Sprawdź tutaj.
Zobacz także: Rok 2018 w inżynieryjnym obiektywie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.