• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Udany sezon żeglugowy na Kanale Gliwickim

Opublikowano: 21-01-2019 Źródło: RZGW w Gliwicach

16 tys. prześluzowanych jednostek oraz przeprawą kilkuset tysięcy ton ładunku zakończył się sezon nawigacyjny na Kanale Gliwickim – jedynym w Polsce kanale żeglugowym o funkcji transportowej.


Kanał Gliwicki. Fot. RZGW w Gliwicach Kanał Gliwicki. Fot. RZGW w Gliwicach

Kanał Gliwicki, nazywany też Górnośląskim, jest częścią Odrzańskiej Drogi Wodnej. Od lat 30-tych XX w. łączy Górny Śląsk z Odrą. Sześć śluz na odcinku o długości 42 km między Gliwicami a Kędzierzynem-Koźlem zapewnia żeglugę transportową i turystyczną. Sezon nawigacyjny trwa zwykle 270 dni. W poprzednim Kanał Gliwicki pokonało ponad 12 tys. jednostek pływających, dwa lata wcześniej prześluzowano ich 5 tys., a od 3 kwietnia 2018 r. wodami Kanału Gliwickiego pływało ponad 15,5 tys. jednostek.


W zakończonym sezonie nawigacyjnym najczęstszym widokiem na wodach kanału były przede wszystkim barki wypełnione węglem, wypływające z Portu Gliwice, by, pokonując Kanał Gliwicki i rzekę Odrę, dotrzeć do Wrocławia. Z sezonu na sezon droga wodna cieszy się jednak coraz większym zainteresowaniem żeglugi pasażerskiej i turystycznej. To właśnie na Kanale Gliwickim swoją inaugurację miał ubiegłoroczny Flis Odrzański – mówi Łukasz Lange, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach (RZGW).

Kanał Gliwicki – modernizacja śluzy w Sławięcicach. Fot. RZGW w Gliwicach Kanał Gliwicki – modernizacja śluzy w Sławięcicach. Fot. RZGW w Gliwicach

Ostanie miesiące to także prace modernizacyjne na śluzach Kanału Gliwickiego w Łabędach, Dzierżnie, Sławięcicach i Nowej Wsi (cztery lata temu zakończono modernizację obiektów w Rudzińcu i Kłodnicy). Roboty prowadzone są w taki sposób, by umożliwić warunki do żeglugi. Jednostki pasażerskie i barki transportowe na wody Kanału Gliwickiego wrócą wiosną br.

Kanał Gliwicki – modernizacja śluzy w Nowej Wsi. Fot. RZGW w Gliwicach Kanał Gliwicki – modernizacja śluzy w Nowej Wsi. Fot. RZGW w Gliwicach

Intensyfikacja żeglugi śródlądowej na Odrzańskiej Drodze Wodnej jest możliwa za sprawą prowadzonych spójnych projektów modernizacyjnych na Kanale Gliwickim i Odrze oraz zintegrowanego podejścia do logistyki i zarządzania transportem na wodach. Służą temu realizowane i inicjowane inwestycje na szklakach wodnych, których znaczenie będzie istotne tak dla gospodarki, jak i rozwoju nadodrzańskich miejscowości – dodaje Łukasz Lange.

Przeczytaj także: Drogi wodne w Polsce – najdłuższe odcinki

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!