• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa: nowa śluza zabezpieczy Pragę przed powodzią

Opublikowano: 06-02-2019 Źródło: inzynieria.com

W Warszawie, w Porcie Praskim na terenie dzielnicy Praga-Północ, trwa budowa śluzy przeciwpowodziowej. Do budowy wykorzystanych zostanie około 8000 m3 betonu, 1600 mb pali CFA oraz około 1000 ton stali zbrojeniowej. Śluza, oprócz standardowej funkcji śluzowania, będzie też zabezpieczać dużą część Pragi przed powodzią.


W Porcie Praskim powstaje śluza (zdjęcia z października 2018 r.). Fot. Porr S.A. W Porcie Praskim powstaje śluza (zdjęcia z października 2018 r.). Fot. Porr S.A.

Dzięki śluzie, w Porcie Praskim będzie mogła ruszyć budowa mieszkań i biur. Patrząc jednak z większej perspektywy, śluza przed wielką wodą ma chronić tereny zamieszkałe przez ponad 200 tysięcy osób. Celem budowy tej śluzy jest zabezpieczenie przeciwpowodziowe praskiej części Warszawy w rejonie ulic Zamoyskiego oraz Jagiellońskiej. Do tego umożliwienie śluzowania pomiędzy Portem Praskim a Wisłą oraz utrzymanie stałego poziomu wody w Porcie Praskim – wyjaśnia Mateusz Gdowski, rzecznik prasowy Porr S.A.

W Porcie Praskim powstaje jednokomorowa śluza o wymiarach 50x40 m, z możliwością śluzowania jednostek pływających o długości do 32 m. Wymiary wrót od strony Wisły to 11 m wysokości i 9 m szerokości. Łączna wydajność pompowni z kanałami tłocznymi wyniesie 4500 l/s.


Śluza w Porcie Praskim będzie składać się z kanału śluzowego, pompowni, głów górnej i dolnej, maszynowni, sterówki, pomieszczeń technicznych. Pod względem konstrukcyjnym będzie przypominać obiekt na Kanale Żerańskim w Warszawie. Obie śluzy wyróżniają bramy jednowrotowe, które chowają się we wnękach maszynowni, a nie są, jak w klasycznych śluzach wyposażonych w podwójne wrota, uchylane w kierunku wody górnej.

A czym śluza w Porcie Praskim rożni się od innych tego typu obiektów? Tym, że oprócz grawitacyjnego przepływu wody, jest możliwość przepompowywania wody mechanicznie w obu kierunkach, z Portu Praskiego do Wisły oraz z Wisły do Portu Praskiego – tłumaczy Mateusz Gdowski.

Budowa śluzy w Porcie Praskim rozpoczęła się pod koniec 2017 r. By śluza mogła powstać, najpierw należało wykonać głęboki wykop pod cały obiekt. Do zabezpieczenia wykopu, w celu odgrodzenia od wody z portu i Wisły, posłużyła metoda obudowy wykopu w technologii ścianek szczelnych z grodzic stalowych. Kotwienie ścianek szczelnych wykonano za pomocą kotew gruntowych. By zoptymalizować ciężar obiektu, zdecydowano się na posadowienie pośrednie na palach CFA o średnicach 600 i 800 mm. Wykonano już też płytę denną oraz głowy śluzy – górna do poziomu +9,9 m „0” Wisły, a dolna do +5 m „0” Wisły.

Nabrzeża wykonano w konstrukcji zespolonej – ścianki szczelne zabezpieczono płaszczem żelbetowym. Tego typu projekty, jak budowa śluzy, wyróżnia fakt, że współpracują przy nich nurkowie. W tym przypadku ich zadanie to choćby podwodne wycinane ścianek szczelnych.

Wśród najtrudniejszych wyzwań w ramach budowy śluzy w Porcie Praskim wykonawcy wskazują m.in. na konieczność pogrążania, w trudnych warunkach geologicznych i w bliskim sąsiedztwie obiektów budowlanych, grodzic o długości do 21,5 m. Elementy profili stalowych pogrążane były wibromłotami hydraulicznymi oraz spalinowymi młotami wolnoopadowymi. W miejscach początkowo uniemożliwiających pogrążenie na projektowaną rzędną, grunt był modyfikowany poprzez otwory rozprężające, tj. po trasie ścianki szczelnej wykonano otwory przy pomocy wiertnicy z wiertłem talerzowym. Wykonawcy zwracają też uwagę na odwadnianie i utrzymywanie odwodnienia dołu budowlanego w środku akwenu, bez ingerencji w obszar poza budową.

Ponadto w momencie wykonywania ścianek szczelnych i przegrodzenia wejścia do portu konieczne było utrzymanie przepływu wody z Portu Praskiego do Wisły. W trakcie budowy woda z portu przepompowywana jest rurociągami tłocznymi wykonanymi wzdłuż komory. Dodajmy też, że w czasie jednego cyklu betonowanych jest do 770 m3 ścian o wysokości do 8,5 m i grubości od 0,5 m do 2 m.

Obecnie do wykonania pozostała reszta konstrukcji żelbetowej, w tym m.in. maszynownie i sterówka, oraz roboty branżowe, jak montaż instalacji elektrycznych czy sanitarnych oraz automatyki. Ponadto w zakładzie prefabrykacji prowadzona jest prefabrykacja wrót stalowych oraz elementów zamknięć szandorowych.

Tak ma wyglądać Port Praski. Źródło: www.portpraski.pl Tak ma wyglądać Port Praski. Źródło: www.portpraski.pl

Śluza w Porcie Praskim ma być gotowa jeszcze w tym roku.  

Przeczytaj także: Będą unijne środki na modernizację toru wodnego Świnoujście–Szczecin

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!