Autostrad w Polsce jest zaledwie sześć, ale swoją siecią oplatają niemal całą Polskę na łącznej długości ponad 1600 km. Budowa polskich autostrad – na większości odcinków – jest już za nami, ale nie oznacza to, że drogowcy nie inwestują w nie żadnych środków. Co dzieje się na drogach klasy A w Polsce, ile odcinków autostrad jest obecnie do dyspozycji kierowców i jakie inwestycje szykuje na nich zarządca, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA)?
Autostrady w Polsce. Fot. surfmedia / Adobe Stock
Autostrada A4* - najdłuższa autostrada w Polsce
Odcinek: Jędrzychowice (granica)–Korczowa (granica)
Województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie
Projektowana długość: 672,8 km
W użytku: 669,3 km
Autostrada A4. Fot. shadowmoon30 / Adobe Stock
Najdłuższa polska autostrada to droga A4, której trasa prowadzi od zachodu (granica polsko-niemiecka w Jędrzychowicach) do wschodu (przejście graniczne w Korczowej), wzdłuż Sudetów i Karpat. Od zachodniej strony stanowi kontynuację niemieckiej Autobahn 4 (Bocholtz–Akwizgran), jest też częścią III transeuropejskiego korytarza transportowego, którego trasa prowadzi z Brukseli, przez Akwizgran, Kolonię, Drezno, Wrocław, Katowice, Kraków i Lwów, do Kijowa. Na A4 znajduje się dziewięć węzłów, łączących autostradę z aż 13 innymi trasami: A1, A8, A18, S1, S3, S7, S8, S19, S52, DK5, DK7, DK44 i DK97. Płatnych jest w sumie prawie 222 km autostrady.
Autostrada A2
Odcinek: Świecko (granica)–Kukuryki (granica)
Województwa: lubuskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie, lubelskie
Projektowana długość: 622,2 km
W użytku: 471,95 km
Autostrada A2. Fot. Acubens / Wikipedia Commons
Autostrada Wolności – bo tak brzmi oficjalna nazwa A2 – przebiega równoleżnikowo przez pięć polskich województw. Jednocześnie jest częścią międzynarodowej drogi E30 – najważniejszej europejskiej trasy na osi wschód–zachód (prowadzi z Irlandii do Rosji). Węzłów drogowych na trasie jest sześć – są łącznikami A1 z drogami S2, S3, S5, S7, S8, S77, A1 oraz DW433. Podobnie jak A1, także autostrada A2 jest w części płatna. Opłaty są pobierane na odcinku Świecko– Stryków – w sumie to 354 km drogi. W budowie jest obecnie część A2 łącząca Warszawę z Mińskiem Mazowieckim. W planach jest także poszerzenie autostrady na trasie Warszawa–Łódź (ma to związek z planowaną budową Centralnego Portu Komunikacyjnego).
Autostrada A1 - bursztynowa autostrada
Odcinek: Rusocin–Gorzycki (granica)
Województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, łódzkie, śląskie
Projektowana długość: 584 km
W użytku: 439,4 km
Autostrada A1. Fot. a1.com.pl
Droga A1 nazywana jest autostradą bursztynową. Dlaczego? Jej trasa prowadzi w dużej mierze po śladzie dawnego szlaku handlowego (zwanego bursztynowym właśnie), który łączył kraje śródziemnomorskie z obszarami na południowym wybrzeżu Bałtyku. Obecnie autostrada pozwala dotrzeć z Trójmiasta do granicy polsko-czeskiej w Gorzyczkach, przecinając m.in. Grudziądz, Toruń, Łódź (tu krzyżuje się z A2), Gliwice (przecina tu A4) czy Pyrzowice k. Katowic, gdzie zlokalizowany jest jeden z największych portów lotniczych w kraju. Droga jest częścią międzynarodowej trasy E75, która leży w VI transeuropejskim korytarzu transportowym. W jej ciągu znajduje się dziewięć węzłów drogowych, łączących A1 z takimi drogami ekspresowymi, jak S6, S8, S10 i S11. Część autostrady A1 jest płatna. Na 152-kilometrowym fragmencie od Rusocina do Nowej Wsi znajduje się w sumie 12 punktów poboru opłat. Obecnie w budowie znajdują się m.in. odcinki A1 Kamieńsk–Radomsko (16,7 km) oraz Tuszyn–Piotrków Południe (15,8 km).
Autostrada A18
Odcinek: Olszyna (granica)–Krzyżowa
Województwa: lubuskie, dolnośląskie
Projektowana długość: 78 km
W użytku: 5,5 km
Przebieg autostrady A18. Źródło: GDDKiA
Autostrada A18 obsługuje dwa województwa, z czego większość (aż 50 km) znajdzie się docelowo w Lubuskiem. Autostrada ma być częścią III transeuropejskiego korytarza transportowego i szlaku E36, który łączy Berlin, przez Polskę, z trasą E40, prowadząca z Francji (rejon kanału La Manche) do Kazachstanu. Droga cały czas znajduje się w budowie (póki co oznakowana jest jako droga krajowa nr 18) – przebudowywana jest m.in. jedna z jezdni, aby droga mogła uzyskać parametry autostrady. Prace zaplanowano na 22-kilometrowym odcinku Olszyna–Golnice.
Autostrada A6
Odcinek: Kołbaskowo (granica)–Rzęśnica
Województwa: zachodniopomorskie
Projektowana długość: 29,2 km
W użytku: 25,2 km
Autostrada A6. Fot. GDDKiA
A6 jest przedłużeniem niemieckiej Autobahn 11 i częścią E28 – europejskiego połączenia drogowego Niemiec, Polski, Rosji, Litwy oraz Białorusi. Czterema węzłami drogowymi łączy się z S3, S6, S10, DK10, DK13 oraz DW142. Obecnie w budowie jest krótki odcinek od węzła Szczecin Dąbie do węzła Rzęśnica. Prace te potrwają do połowy 2020 r. W planach jest także budowa zachodniej obwodnicy Szczecina (w ramach tego zadania powstać ma tunel pod Odrą w Policach) o długości około 54 km, która ma połączyć A6 z drogami ekspresowymi S3 i S6.
Autostrada A8
Odcinek: autostradowa obwodnica Wrocławia–Psie Pole
Województwa: dolnośląskie
Projektowana długość: 22 km
W użytku: 22 km
Autostrada A8. Fot. GDDKiA
Autostradowa obwodnica Wrocławia (AOW) obsługuje ruch w rejonie stolicy Dolnego Śląska, a do dyspozycji kierowców jest tu jeden odcinek o trzech pasach ruchu w każdą stronę (Wrocław Południe–Wrocław Północ) i jeden dwupasowy (Wrocław Północ– Psie Pole). Na wysokości węzła Wrocław Północ przecina S5 na trasie do Poznania, z kolei na węźle Wrocław Psie Pole łączy się z drogą ekspresową S8, która prowadzi w stronę Łodzi, Warszawy i Białegostoku. Charakterystycznym punktem na A8 jest zlokalizowany we Wrocławiu most Rędziński.
* Autostrady uszeregowano wg projektowanej długości.
Przeczytaj także: W którym kraju UE jest najdłuższa sieć autostrad?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.