• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Będą budować CPK, więc poszerzą A2

Opublikowano: 05-02-2019 Źródło: GDDKiA

Pięć podmiotów złożyło oferty w ramach przetargu na opracowanie dokumentacji dotyczącej poszerzenia autostrady A2 o dodatkowe pasy ruchu na odcinku granica województw łódzkiego/mazowieckiego–węzeł Konotopa (bez węzła).


Rozbudowa autostrady A2. Fot. surfmedia/Adobe Stock
Rozbudowa autostrady A2. Fot. surfmedia/Adobe Stock

Podmiot, którego oferta zostanie uznana za najkorzystniejszą, zajmie się opracowaniem elementów koncepcji programowej wraz z materiałami do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na poszerzenie autostrady A2.

W ramach przetargu najniższą cenę, 3,1 mln zł, zaproponowały Mosty Katowice sp. z o.o., a  najwyższą, 4,6 mln zł, TPF sp. z o.o. Jak czytamy w komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), złożone oferty będą badane i oceniane przy zastosowaniu kryteriów, takich jak kwalifikacje, doświadczenie i wykształcenie członków zespołu projektowego, członków zespołu środowiskowego, a także cena.

Parafowanie kontraktu zaplanowano na kwiecień 2019 r. Dokumentacja ma być gotowa w ciągu 19 miesięcy od dnia podpisania umowy.

O dodatkowe pasy ruchu istniejąca autostrada A2, na terenie woj. mazowieckiego, ma zostać poszerzona na długości około 43 km. Pod dobudowę pasów ruchu wykorzystany zostanie szeroki pas dzielący obie jezdnie. Docelowo A2, od węzła Konotopa do węzła Pruszków, będzie mieć dwie jezdnie po cztery pasy ruchu, z kolei dalszy odcinek, do granicy woj. mazowieckiego, dwie jezdnie po trzy pasy ruchu.

Autostrada A2. Źródło: GDDKiA Autostrada A2. Źródło: GDDKiA

Poszerzenie autostrady A2 ma związek z planowaną budową Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Lotnisko ma docelowo obsługiwać nawet 100 mln pasażerów rocznie. Dla porównania, londyńskie Heathrow 2017 r. zamknęło z liczbą 78 mln odprawionych osób.


CPK zajmie około 3 tys. ha powierzchni. Wśród potencjalnych lokalizacji wymienia się trzy gminy położone w centralnej Polsce: Baranów, Teresin i Wiskitki. Zgodnie z Generalnym Pomiarem Ruchu., w 2015 r. z odcinka A2 Wiskitki–Grodzisk Maz. korzystało około 45 tys. pojazdów na dobę, a z fragmentu między Grodziskiem Maz. a Pruszkowem około 57 tys. pojazdów na dobę. Z kolei na wlocie do Warszawy, między Pruszkowem a Konotopą, liczba pojazdów sięgała około 75 tys. na dobę. Wykonany w 2017 r. pomiar ruchu na odcinku między Wiskitkami a Grodziskiem Maz. wykazał 58 tys. pojazdów na dobę.

Równolegle trwa przetarg na projekt i roboty związane z likwidacją wysp na PPO Pruszków, a tym samym na dostosowanie tego miejsca do pełnego przekroju autostradowego, czyli dwie jezdnie po dwa pasy ruchu (docelowo po trzy pasy). Otwarcie ofert zaplanowano na 14 lutego br.

Docelowa długość całej autostrady A2 wyniesie 657 km. Obecnie do użytku oddanych jest 475 km. Aktualnie trasa „biegnie” od Świecka do Konotopy w okolicach Warszawy (454,2 km) oraz na odcinku między Choszczówką Stojecką a Kałuszynem (20,8km). A2 stanowi fragment drogi międzynarodowej E30 i przedłużenie niemieckiej autostrady A12 z Berlina.

Przeczytaj także: Północna Obwodnica Krakowa – ponowny przetarg

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!