Projekt nowelizacji, będący efektem ubiegłorocznego wniosku Ministra Inwestycji i Rozwoju do Komisji Ustawodawczej Senatu, przygotował Senat.

Wniosek odnosił się do regulacji Prawa budowlanego, w którym pojawiają się zapisy o tym, w jakich specjalnościach udzielane są uprawnienia budowlane oraz jakie wykształcenie i praktyka są wymagane dla danej specjalności w obszarze projektowania czy kierowania pracami budowlanymi.

Prawo budowlane normuje działalność obejmującą projektowanie, budowę, utrzymanie i rozbiórkę obiektów budowlanych oraz określa zasady działania organów administracji publicznej w tych dziedzinach. Reguluje także, w jakich specjalnościach udzielane są uprawnienia budowlane, a także, jakie wykształcenie i praktyka są wymagane dla danego rodzaju specjalności do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń albo w ograniczonym zakresie.

Senatorowie uzasadnili zmiany tym, iż zgodnie z Konstytucją każdemu zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy; wyjątki określa ustawa. Trybunał Konstytucyjny orzekł 7 lutego 2018 r., że organy władzy wykonawczej nie mogą wydawać aktów prawnych normujących kwestie ograniczania praw i wolności.

W opinii TK, ograniczenie uprawnień budowlanych, jako ograniczenie konstytucyjnej wolności wykonywania zawodu, może nastąpić wyłącznie w ustawie Prawo budowlane. Nie może to stać się w wyniku zastosowania rozporządzenia. Oprócz tego, nie wolno też poprzez rozporządzenie rozdzielić na dwie specjalności inżynieryjnej kolejowej (konieczny jest rozdział na specjalność w zakresie kolejowych obiektów budowlanych oraz w zakresie sterowania ruchem kolejowym).

Przeczytaj także: Plac Kolegiacki w Poznaniu zostanie przebudowany