Dworzec w Chojnowie przeszedł gruntowną metamorfozę i będzie służył mieszkańcom. Zmodernizowany obiekt poprawi jakość i komfort podróżujących, ale jest też niezwykle pięknym budynkiem pod względem architektonicznym. Bardzo dziękuję PKP za zaangażowanie i realizację inwestycji – mówi Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski.

W ramach modernizacji dworca w Chojnowie odnowiono m.in. elewację, pokrycie dachowe, wykonano nowe instalacje sanitarne, elektryczne i teletechniczne. Odrestaurowano zabytkowe klatki schodowe oraz detale architektoniczne w holu, stolarki drzwiowej i okiennej. Do dyspozycji podróżnych są m.in. poczekalnia, biuro obsługi klienta oraz toalety. Na części powierzchni otwarto poczekalnię autobusową. Ponadto dworzec kolejowy w pełni dostosowano do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, w tym osób z niepełnosprawnościami. Przy dworcu powstały miejsca postojowe.


Przebudowa została sfinansowana ze środków własnych PKP S.A. oraz z budżetu państwa. Modernizacja dworca w Chojnowie to część większego projektu, w ramach którego kolejowa spółka w latach 2016-2023 zmodernizuje i wybuduje od podstaw łącznie około 200 dworców kolejowych w całej Polsce, a w samym woj. dolnośląskim będzie to 17 obiektów (ze zmodernizowanych dworców korzystają podróżni m.in. w Siechnicach, Świętej Katarzynie czy Jaworze).

Otwarcie kolejnego zmodernizowanego dworca to element szeroko zakrojonego programu inwestycyjnego prowadzonego przez kolejarzy w całej Polsce. Naszym celem jest poprawa warunków podróżowania nie tylko w dużych miastach. Naszym celem jest bezpieczna, komfortowa i punktualna kolej łącząca całą Polskę. Swoje działania skupiamy więc także na poprawie dostępności komunikacyjnej mniejszych ośrodków. (...) Wszystkie modernizowane i budowane dworce są dostosowywane do współczesnych wymogów obsługi osób o ograniczonej mobilności. Liczymy, że te udogodnienia zostaną ciepło przyjęte przez pasażerów – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Przeczytaj także: PKP wybudują 20 innowacyjnych dworców