W branży budowlanej coraz częściej wykorzystuje się BIM (ang. Building Information Modeling), czyli oprogramowanie umożliwiające komputerowe opracowanie modeli i prototypów planowanych obiektów. Modele te wykonane są tak, że zawierają szczegółowe informacje o danej inwestycji. Według raportu SmartMarket 87% wszystkich użytkowników BIM potwierdza wymierne korzyści z działania w oparciu o tę metodologię.
Modelowanie informacji o budynku to zintegrowany proces oparty na skoordynowanych i wiarygodnych informacjach na wszystkich etapach cyklu projektowego. Metodologia umożliwia rejestrowanie, tworzenie i analizowanie danych, co pozwala podnosić jakość planów i wyników prac, a na końcu zwiększać zyski. Ponadto rozwiązanie to pozwala na realizowanie prac budowlanych bez przekraczania terminów oraz budżetu. W ramach BIM wszyscy uczestnicy projektu współpracują bardziej efektywnie, co przekłada się wymiernie na czas i jakość realizacji.
Dzięki BIM można m.in. bezpośrednio na modelu mostu analizować strukturę dźwigarów czy innych elementów nośnych. W projektach drogowych, dzięki narzędziom BIM, geodeci rejestrują stan bieżący inwestycji z dużą dokładnością, liczoną w godzinach, a nie w dniach. Na podstawie gotowego modelu BIM można wygenerować szczegółową dokumentację danego przedsięwzięcia i wykorzystać ją np. do ogłoszenia przetargu. Modele pozwalają sprawnie współpracować inżynierom z różnych branż. Połączenie wszystkich rozwiązań BIM pozwala zwiększyć efektywność prac projektowych w sposób dotychczas nieosiągalny. Jednym zdaniem – rozwiązania BIM ułatwia rozwój firmy budowlanej.
Jeśli zatem działasz w branży budowlanej i prowadzisz projekty drogowe, kolejowe czy związane z infrastrukturą podziemną, weź udział w webinariach LIVE „BIM w projektach infrastrukturalnych” i poznaj korzyści z wdrożenia BIM!
Najbliższy webinar 27 czerwca: Planowanie i szacowanie kosztów dla inwestycji mostowej. Podczas webinarium dowiesz się jak:
- wybrać położenie, rozpietość i wysokość obiektu mostowego?
- dopasowć konstrukcję mostu do wymagań?
- zestawić ilości materiałów budowlanych?
Webinarium poprowadzi Radosław Wiśniewski, inżynier CAD/BIM w Procad.
A już we wrześniu:
- Zarządzanie dokumentacją w projekcie infrastrukturalnym na przykładzie BIM 360 DOCS,
- Międzybranżowa koordynacja projektu infrastrukturalnego z produktami z kolekcji AEC.
Bezpłatnie po zalogowaniu dostępne są nagrania z poprzednich webinariów:
- Plan zagospodarowania terenu nie musi być płaski! Innowacyjne spojrzenie na żmudny proces,
- Produkty z kolekcji AEC w procesie projektu modernizacji drogi.
Pełną listę materiałów znajdziesz TUTAJ.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.