Rada Ministrów przyjęła trzy projekty ważnych dla gospodarki morskiej ustaw. Dotyczą one portów morskich i regulują przepisy dotyczące m.in. budowy portów zewnętrznych oraz świadczenia usług przez porty i przystanie morskie.
Wizualizacja Portu Centralnego w Gdańsku po przebudowie. Źródło: ZMPG S.A.
Tzw. specustawa dot. budowy portów zewnętrznych ma wprowadzić ułatwienia w realizacji projektów rozbudowy potencjału przeładunkowego portów morskich. Projekt dotyczy przede wszystkim portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej – w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu. Zgodnie z dokumentem, na wniosek inwestora, wojewoda właściwy miejscowo dla siedziby podmiotu zarządzającego portem wyda decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy portu zewnętrznego – precyzuje resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, który przygotował projekt.
Z kolei zmiana ustawy o portach i przystaniach morskich ma na celu dostosowanie aktu do postanowień rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, które ustanowiło ramy w zakresie świadczenia usług portowych oraz wspólne zasady przejrzystości finansowej portów morskich. Rozporządzenie portowe może być stosowane wprost, ale konieczne jest dokonanie zmian legislacyjnych, które umożliwią jego prawidłowe stosowanie.
Rząd zaakceptował również zmianę ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która polegać ma na rozszerzeniu jego zakresu o statki o przynależności państw unijnych oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dzięki temu zwolnieni z podatku zostaną marynarze, którzy – poza polską banderą – pracują także na jednostkach innych państw UE i EOG. Zmiany mają zachęcić armatorów do przeflagowania statków spod bander, gwarantujących zwolnienia podatkowe pod polską banderę.
Zobacz także: Taki będzie Port Centralny w Gdańsku [wizualizacje]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.