25 mld zł – w najbliższych latach tyle środków, na rozbudowę infrastruktury w portach, przekaże Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ). „Mamy nadzieję, że dzięki temu przeładunki w polskich portach wzrosną dwukrotnie” – mówi szef resortu Marek Gróbarczyk.
Port Gdańsk. Fot. Port Gdańsk
Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę Portu Centralnego w Gdańsku oraz portu zewnętrznego i publicznego terminala promowego w Gdyni. Ponadto dzięki nim możliwe będzie powstanie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną oraz pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 m.
Porty morskie. Źródło: MGMiŻŚ
Resort wesprze też budowę nowego terminala kontenerowego w Świnoujściu oraz m.in. przebudowę wejścia do portu w Ustce.
W 2018 r. trzy największe polskie porty: Gdańsk, Gdynia i Szczecin-Świnoujście osiągnęły przeładunkowy rekord – ponad 101 mln ton (o 16% więcej niż w 2017 r.). To z kolei oznaczało rekordowe wpływy do budżetu państwa (VAT, cła, akcyza). W 2018 r. wyniosły one 40,6 mld zł (65% więcej niż w 2017 r.).
Dla nas głównym celem jest rozwój infrastrukturalny portów, ugruntowanie ich znaczącej pozycji i zabezpieczenie na przyszłość stabilnego rozwoju. Mamy nadzieję, że te inwestycje, które realizujemy, podniosą dwukrotnie przeładunki w naszych portach, czyli mówmy już o kolejnych latach w kontekście 200 mln ton przeładunków – mówi minister Marek Gróbarczyk.
Przeczytaj także: 10 największych portów morskich cargo w Europie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.