• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Hale stalowe - jak wykorzystać ich potencjał?

Opublikowano: 13-08-2019 Źródło: zewnętrzne

Hale stalowe cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Konstrukcje stalowe wykorzystywane są w wielu różnych branżach i dziedzinach. Często jednak osoby, które nie miały z nimi do czynienia, nie wiedzą zbyt wiele o możliwościach, które dają. Przyjrzyjmy się więc konstrukcjom stalowym, ich rodzajom oraz sposobom, w jaki są obecnie wykorzystywane.


Fot. jot-ka.com.pl/pl/ Fot. jot-ka.com.pl/pl/

Hale stalowe buduje się bardzo szybko

Na wstępie zastanówmy się, dlaczego budowa hal stalowych opłaca się przedsiębiorcom. Odpowiedzi na to pytanie jest naprawdę sporo. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim szybki czas budowy. W porównaniu z tradycyjnym budownictwem jest on bowiem nawet kilkukrotnie krótszy. To jednak nie wszystko. Hala stalowa jest również znacznie tańsza niż budynki murowane, dzięki czemu możemy liczyć na spore oszczędności. Warto również wspomnieć o tym, że obecne hale blaszane są solidne i trwałe, a także doskonale zabezpieczone przed korozją. Rozwiązanie takie może więc posłużyć firmie przez wiele lat. Tym bardziej, że większość nowoczesnych hal pozwala na rozbudowę.

Różne przeznaczenie hal

Większość z nas kojarzy hale stalowe z magazynami. Poniekąd mamy rację, ponieważ wiele przedsiębiorstw właśnie w taki sposób składuje swoje towary. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to jedyne zastosowanie tych budynków. Hala z powodzeniem może bowiem pełnić funkcję garażu czy zakładu produkcyjnego. Do hal coraz częściej dobudowuje się również dodatkowe elementy, takie jak pokoje socjalne czy powierzchnie biurowe, dzięki czemu służą one nie tylko pracownikom magazynu czy produkcji, a całemu przedsiębiorstwu i wszystkim zatrudnionym osobom. Warto w tym miejscu zauważyć, że hala może zostać wykorzystana na wiele różnych sposobów, pod warunkiem wykonania jej w odpowiedni sposób. Dlatego też bardzo ważny jest kontakt producenta hal z inwestorem, który pozwala zbudować obiekt, który będzie optymalnie wykorzystywany.

Fot. jot-ka.com.pl/pl/ Fot. jot-ka.com.pl/pl/

Garaż i przechowywanie maszyn

Jednym z coraz powszechniejszych sposobów wykorzystywania hal stalowych jest garażowanie różnego rodzaju pojazdów. Stosunkowo niski koszt budowy hali sprawia, że korzystają z nich nie tylko przedsiębiorstwa, ale również osoby prywatne, które chcą zabezpieczyć swoje pojazdy przed zniszczeniem i kradzieżą. W hali możemy garażować wszystko: od samochodu osobowego, poprzez ciężarówki, samochody dostawcze, aż po traktory. Hale te doskonale sprawdzają się również do przechowywania maszyn, co jest często wykorzystywane przez rolników. Budowa hali pozwala zabezpieczyć drogi, sezonowo używany sprzęt. Jeśli chcemy wykorzystywać halę stalową jako miejsce garażowe, musimy już na etapie projektu określić, co zamierzamy w niej przechowywać. Pozwoli to na budowę obiektu o idealnych parametrach, a co za tym idzie, na optymalizację kosztów z tym związanych.

Hale magazynowe i składowanie towaru

Powróćmy jednak do najczęstszego przeznaczenia hal stalowych, a więc do magazynów i zakładów produkcyjnych. Hale te doskonale sprawdzają się zarówno w jednej, jak i drugiej roli. Koniecznym jednak jest, by były odpowiednio zaprojektowane i wykonane, ponieważ ich kształt powinien zależeć od specyfiki działalności, którą będziemy w nich wykonywać. Przykładowo, w przypadku hal magazynowych, niezwykle ważnym jest aby posiadały pożądany układ technologiczny, pozwalający na maksymalne wykorzystanie dostępnej nam przestrzeni. W halach magazynowych zwraca się uwagę na to, by zapewnić płynność ruchu załadowczo-wyładowczego oraz maksymalnie zwiększyć dopuszczalną ilość składowanych towarów. Dzięki temu zarządzanie takim magazynem jest łatwiejsze, a praca bardziej efektywna. Tymczasem w przypadku hal produkcyjnych zwraca się uwagę przede wszystkim na to, by spełniała ona wszystkie normy bezpieczeństwa oraz pozwalała na maksymalne wykorzystanie przekroju hali. Na uwadze należy mieć również to, że w tego typu obiekcie każdego dnia przebywają pracownicy, dlatego niezbędne jest wdrożenie rozwiązań z zakresu izolacji ścian, oświetlenia oraz ogrzewania i wentylacji hali.

Fot. jot-ka.com.pl/pl/ Fot. jot-ka.com.pl/pl/

Producenci hal stalowych i ich oferta

Jak łatwo można zauważyć, hale stalowe wykorzystywane są na wiele różnych sposobów. Jeśli więc prowadzimy własny biznes, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Aby jednak być w pełni zadowolonym z możliwości, jakie dają konstrukcje stalowe, warto wybrać odpowiedniego producenta. Dobra firma zajmuje się nie tylko budową hal, ale również ich projektowaniem. Bierze pod uwagę sposób, w jaki hala blaszana będzie przez klienta wykorzystywana, ukształtowanie terenu i powierzchnię działki oraz życzenia zamawiającego. Wykonanie indywidualnego projektu hali pozwala zmniejszyć wydatki na jej budowę oraz daje gwarancję, że będzie w pełni funkcjonalna. Jedną z firm, która działa obecnie na rynku i może pochwalić się wieloma udanymi realizacjami, jest generalny wykonawca konstrukcji stalowych JOT-KA. Profesjonalny kontakt, indywidualnie wykonywane projekty oraz szybka budowa hal to główne (poza atrakcyjnymi cenami) zalety oferty tego producenta. Szczegółowe informacje na temat tego, co oferuje on swoim klientom, znajdziemy na stronie jot-ka.com.pl/pl/.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia