Ofertę z najniższą ceną, niemal 32 mln zł, złożyło konsorcjum firm Eurovia Polska S.A. oraz Nowak-Mosty sp. z o.o. Z kolei z najwyższą – ponad 37 mln zł – firma Strabag Infrastruktura Południe sp. z o.o. Obecnie trwa weryfikacja wszystkich propozycji. W ramach budowy węzła w Gaju zaplanowano m.in. przebudowę istniejących dróg będących w kolizji z planowanym obiektem czy budowę lub przebudowę infrastruktury dla pieszych. Prace obejmą także mury oporowe i palisady oraz uzbrojenie podziemne. Zaplanowano także budowę np. systemu odwodnienia terenu, w tym urządzeń odwadniających korpus drogowy. Wymieniona ma być warstwa ścieralna prawej i lewej jezdni Zakopianki.


Zgodnie z planami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), etap projektowania potrwa 16 miesięcy od dnia podpisania umowy, skończy się uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Z kolei prace budowlane powinny być prowadzone przez 15 miesięcy od otrzymania decyzji ZRID, z wyłączeniem okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca.

Jak poinformowała Generalna Dyrekcja, cztery firmy biorące udział w przetargu zaproponowały skrócenie terminu o cztery miesiące, a jedna o dwa miesiące. Wszystkie oferty zostaną szczegółowo przeanalizowane. Przy ocenie końcowej brane będą pod uwagę: cena, gwarancja jakości i termin realizacji.

Gaj leży na trasie między Krakowem a Myślenicami. Około 2 km wcześniej jadąc od strony Krakowa, w Libertowie, powstanie dwupoziomowy węzeł drogowy oraz przejście podziemne. Podpisano już umowę na opracowanie dokumentacji projektowej do studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ), z elementami koncepcji programowej (KP).

Przeczytaj także: Zakopianka – umowa na dwupoziomowy węzeł i przejście podziemne