Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wybrała wykonawcę nowego węzła drogowego w ciągu tzw. Zakopianki. Powstanie on w obrębie DK7 w Gaju, niedaleko Krakowa.
Gaj, DK7. Tu powstanie węzeł drogowy. Fot. GDDKiA
- Nowy węzeł zastąpi istniejące skrzyżowanie z drogami powiatowymi
- Jego budowa kosztować będzie około 31,8 mln zł
- Między Krakowem a Myślenicami w ostatnich latach zbudowano sześć kładek
8 października br. wybrano jedną z ofert złożonych do przetargu na projekt i budowę węzła drogowego w ciagu DK7, w Gaju, pod Krakowem. Zwyciężyło konsorcjum firm Eurovia Polska S.A. Bielany Wrocławskie i Nowak-Mosty sp. z o.o. Wartość zadania to ponad 31,83 mln zł brutto.
Do przetargu zgłosiło się pięciu wykonawców. Przy punktacji ofert brano pod uwagę cenę, okres gwarancji jakości oraz możliwość skrócenia czasu na zrealizowanie wszystkich wymagań i oddania do ruchu nowego węzła.
Nowy węzeł drogowy ma zastąpić istniejące skrzyżowanie z drogami powiatowymi, ulicami Widokową i Zadziele. Na etap projektowania wraz z uzyskaniem decyzji ZRiD (zgody na realizację inwestycji drogowej) przeznaczono 16 miesięcy od podpisania umowy, na etap realizacji natomiast 15 miesięcy od uzyskania decyzji ZRiD, z wyłączeniem okresów zimowych od 15 grudnia do 15 października. Konsorcjum zaproponowało skrócenie czasu trwania prac projektowych i budowy węzła o cztery miesiące.
Oprócz zaprojektowania i wykonania węzła drogowego w Gaju, na Zakopiance, konieczna jest
- przebudowa istniejących dróg w zakresie kolizji z projektowanym węzłem;
- budowa innych dróg, w tym zmiana przebiegu istniejących dróg obsługujących tereny przyległe do inwestycji;
- budowa lub przebudowa infrastruktury dla pieszych, obiektów inżynieryjnych takich, jak mury oporowe i palisady, kolidujących urządzeń oraz sieci istniejącej infrastruktury pod i nadziemnej (urządzeń teletechnicznych i energetycznych, sieci wodociągowych, kanalizacji deszczowej i sanitarnej, sieci gazowych) oraz systemu odwodnienia terenu, w tym urządzeń odwadniających korpus drogowy, sieć teletechniczną i oświetlenie drogowe.
W ramach inwestycji przewidziana jest także wymiana warstwy ścieralnej prawej i lewej jezdni DK7, oznakowanie węzła, bariery ochronne oraz wszelkie roboty wynikające z konieczności podłączenia węzła do istniejącego układu komunikacyjnego wraz z jego ewentualną przebudową i zmianą organizacji ruchu wynikającą z nowych rozwiązań.
Miejscowość Gaj znajduje się na trasie między Krakowem a Myślenicami. W odległości 2 km od planowanego węzła, w Libertowie, powstać ma dwupoziomowy węzeł drogowy oraz przejście podziemne. Podpisano już umowę z firmami, które opracują dokumentację projektową do studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ), z elementami koncepcji programowej (KP). Ich zadaniem jest także uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji w Libertowie.
Węzeł drogowy ma powstać także w Myślenicach, w miejscu skrzyżowania Zakopianki z drogą powiatową nr K1967 (ul. Sobieskiego).
Nad Zakopianką, łączącą Kraków z Zakopanem, na odcinku między Krakowem a Myślenicami, w ciągu ostatnich 10 lat oddano do użytku sześć kładek: po jednej w Gaju i Mogilanach oraz po dwie w Głogoczowie i Jaworniku.
Przeczytaj także: Ile kosztuje 1 km autostrady w Polsce?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.