Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) przedłuży o całe sześć miesięcy przewidziany w ogłoszeniu czas budowy nowego terminala na lotnisku w Radomiu. Decyzja ta wynika z nakazu Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) w związku z odwołaniem jednej z firm zainteresowanych startem w przetargu.
Lotnisko w Radomiu. Fot. Rafał T, fotopolska.eu/Wikimedia Commons
- PPL przedłuży z 20 na 26 miesięcy przewidziany w ogłoszeniu czas budowy nowego terminalu na lotnisku w Radomiu
- Planowany terminal Portu Lotniczego Warszawa–Radom ma rocznie obsłużyć 3 mln pasażerów
- Radomskie lotnisko ma przejąć loty czarterowe i niskokosztowe z Okęcia
Prezes PPL Mariusz Szpikowski zapowiedział, iż w najbliższym czasie w ogłoszeniu przetargowym zostanie zmieniony czas realizacji inwestycji z 20 do 26 miesięcy. Oznacza to, również że planowane na 27 listopada br. otwarcie ofert w przetargu na budowę terminala ulegnie przesunięciu o co najmniej 15 dni.
KIO uwzględniła odwołanie zainteresowanej startem w przetargu firmy Hochtief Polska. Spółka podniosła, że przewidziany przez PPL 20-miesięczny czas na zaprojektowanie i wybudowanie terminala jest o co najmniej pół roku za krótki. Mimo że KIO przychyliła się do tej opinii, prezes PPL uważa, że terminal może powstać w ciągu pierwotnie wpisanych w projekt 20 miesięcy, a to dzięki premii dla wykonawcy za zakończenie robót wcześniej. Twierdzi też, że podobne inwestycje w innych miastach realizowano szybciej, np. w Lublinie w ciągu 12 miesięcy, a w Gdańsku w ciągu 22 miesięcy.,
Jeśli jednak tak szybkie zakończenie budowy terminalu się nie uda, termin zakończenia budowy całego lotniska w Radomiu przesunie się na przełom lipca i sierpnia 2022 r. Wcześniej planowano, że będzie to czwarty kwartał 2021 r.
Pozostałe prace prowadzone na lotnisku w Radomiu przebiegają zgodnie z harmonogramem, m.in. roboty związane z przebudową i przedłużeniem pasa startowego o 500 m (do 2,5 km); stan zaawansowania tych robót to około 22%. Nowa droga startowa ma być gotowa na koniec września 2020 r.
Zdaniem PPL terminal na lotnisku w Radomiu ma być najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Będzie przygotowany na przyjęcie 3 mln pasażerów rocznie. W przyszłości będzie go można rozbudować nawet do potrzeb 9 mln pasażerów. Po wybudowaniu prawie od podstaw nowego portu lotniczego, Radom przejmie część ruchu lotniczego z Okęcia, głównie loty czarterowe i niskokosztowe.
Zgodnie z zamówieniem powstać ma obiekt powierzchni 30 tys. m2 z 30 stanowiskami check-in, dziewięcioma kontroli bezpieczeństwa i po osiem (przy wylotach i przylotach) – kontroli dokumentów. Ponadto w terminalu znajdą się 10 bramek wylotowych i trzy karuzele do odbioru bagażu. W budynku będzie także duża strefa komercyjna z punktami gastronomicznymi i handlowymi.
Przeczytaj także: Katowice Airport: kontrolerzy przenieśli się do nowej wieży
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.