122 mln zł będzie kosztować budowa nowych torów zapewniających bezpośredni dojazd do Portu Police. Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki porozumieniu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz Zarządu Morskiego Portu Police sp. z o.o. (należy do Grupy Azoty). Przedstawiciele obu spółek podpisali już umowę, dzięki której możliwe jest opracowanie dokumentacji odgałęzienia ze stacji kolejowej Police do Portu Police.
Port Police. Fot. PKP PLK
- Częścią nowej trasy kolejowej będzie wiadukt
- Pociągi jadące do portu w Policach pokonają krótszą trasę
- W Porcie Police powstanie też gazoport
Najpierw przygotowana będzie dokumentacja oraz uzyskane zostaną decyzje administracyjne wraz z pozwoleniem na budowę linii kolejowej nr 437 do Portu Morskiego Police: umowę z wykonawcą tej części inwestycji PKP PLK zamierzają podpisać w styczniu 2020 r. Kolejnym krokiem będzie wyłonienie generalnego wykonawcy i przeprowadzenie robót. W ramach budowy odgałęzienia powstanie wiadukt kolejowy nad ul. Jasienicką w Policach.
Swoje zadanie realizuje także Port Police: to m.in. prace przedprojektowe w ramach koncepcji programowo-lokalizacyjnej budowy stacji kolejowej Police Port. Spółka będzie także prowadzić postępowanie na wyłonienie wykonawcy kompleksowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
Port w Policach to czwarty pod względem przeładunku port w Polsce, rocznie odprawia prawie 2 mln ton towarów. Obecnie pociągi towarowe jadąc do portu w Policach linią Szczecin–Trzebież Szczeciński muszą przejeżdżać przez oddaloną od portu stację. W efekcie planowanej inwestycji bezpośrednio dojadą do stacji załadunkowej i wyładunkowej w porcie. W ramach Krajowego Programu Kolejowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują kontrakty związane z poprawą dostępności do portów w Trójmieście, Szczecinie, Świnoujściu i Policach. Przygotowywana wspólna inwestycja PLK z Zarządem Morskiego Portu Police zwiększy możliwości przeładunku towarów między transportem kolejowym a morskim – powiedział Arnold Bresch, członek zarządu PKP PLK.
Port Morski Police
Znajduje się na lewym brzegu Kanału Polickiego w biegu Odry, między 45. a 50. kilometrem toru wodnego Świnoujście–Szczecin. Posiada cztery terminale przeładunkowe towarów masowych, takich jak: fosforyty, apatyty, ruda ilmenitowa, sól potasowa, nawozy, amoniak i kwas siarkowy. Należy do Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police. Logistyka budowanego przez nas kompleksu chemicznego, znanego jako Polimery Police, opiera się przede wszystkim na transporcie morskim. W ramach tej największej w Polsce inwestycji chemicznej, w polickim porcie powstanie m.in. gazoport, przez który będziemy sprowadzać propan do produkcji propylenu i polipropylenu – przypomina prezes Grupy Azoty Police i Grupy Azoty S.A. dr Wojciech Wardacki.
Wstępna wartość kolejowej inwestycji to 122 mln zł. Każda ze stron sfinansuje budowę swojej części infrastruktury. Moment rozpoczęcia prac jest uzależniony od pozyskania źródeł finansowania.
Przeczytaj także: Umowa na budowę Polimery Police z terminalem
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.